Do góry

„Chłopi” – brytyjska premiera polskiego kandydata do Oscara

„Chłopi” – polski kandydat do Oscara to animacja malarska w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, twórców „Twojego Vincenta”. Tym razem duet postanowił przenieść na wielki ekran noblowską powieść Władysława Reymonta, malarstwo Młodej Polski oraz porywającą muzykę.

Film w Polsce obejrzało już ponad 1,5 mln widzów i jest to najlepszy polski film w box office od czterech lat.

„Chłopi” trafią teraz do kin w Wielkiej Brytanii 8 grudnia, jednak pokazy specjalne filmu planowane są już od 1 grudnia w ponad 100 kinach. Dystrybutor Vertigo Realising zaplanował pokazy filmu po polsku z angielskimi napisami.

„Chłopi”, podobnie jak „Twój Vincent” , powstali w technice animacji malarskiej. Jednak oba filmy znacznie się od siebie różnią.

Skala tych dwóch filmów jest nie do porównania. „Twój Vincent” to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. „Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca i bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy „Twoim Vincencie” tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, Chłopi stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej

– mówi DK Welchman.

Plejada polskich aktorów

Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W produkcji wzięła udział plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa. W głównej roli Jagny występuje Kamila Urzędowska.

Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, Ukrainie i w Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się kluczowe w filmie. Artyści poświęcili ponad 230 tys. godzin pracy. Później animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy.

Malarstwo Młodej Polski

Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Studio BreakThru Films zebrało kilkaset inspiracji malarskich, które stały się podstawa stylu wizualnego filmu. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Julian Fałat czy Ferdynand Ruszczyc.

Muzyka nie tylko polska

Muzyka do filmu zagrana została na autentycznych ludowych instrumentach. Ścieżkę dźwiękową do „Chłopów” stworzyli m.in. Kayah, Kwiat Jabłoni, Ralph Kaminski, Apolonia Nowak, Dagadana, Lor, Laboratorium Pieśni, Sutari, Tęgie Chłopy, Maria Pomianowska, Julia Wieniawa, Bela Komoszyńska, Małgorzata Kożuchowska, T.ETNO, ale także ukraińscy artyści (Chór Vyrij) i białoruski dudziarz Vital Voronau pod batutą L.U.C & Rebel Babel Film Orchestra. Muzyka do „Chłopów” również powalczy o Oscara w przyszłym roku.

Pełna lista kin, w których będzie można zobaczyć film znajduje się na stronie vertigoreleasing.com

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 8

Negocjator
8 097 9
Negocjator 8 097 9
#127.11.2023, 17:56

Czytam i nie rozumiem:

Specjalnie dla Polaków mieszkających na Wyspach dystrybutor Vertigo Realising zaplanował pokazy filmu po polsku z angielskimi napisami.

Te napisy to chyba dla tubylców bardziej…

Czyli powinno być:

Specjalnie dla Brytyjczyków (i innych nacji nie rozumiejących po polsku) mieszkających na Wyspach dystrybutor Vertigo Realising zaplanował pokazy filmu po polsku z angielskimi napisami.

eptereptep
1 879
eptereptep 1 879
#228.11.2023, 01:57

Och, ojej, ojojoj! A przypadkiem producent wspomniał, dlaczego zatrudnił malarzy z Ukrainy i Serbii? Bo tam bida, panie, i można zatrudnić artystów za skórkę od chleba. Pochwalił się stawkami, jakie płacił artystom za namalowanie obrazu? W Polsce było to nędzne 80-300 zł za obraz, które teraz sprzedawane są w cenie 250-5000 euro za sztukę:

https://shop.thepeasantsmovie.com/en_US/c/PAINTINGS/16

i

https://shop.thepeasantsmovie.com/en_US/c/PAINTINGS/16

Obiecuję, że jeśli obejrzę, to tylko w wersji pirackiej. :]

eptereptep
1 879
eptereptep 1 879
#328.11.2023, 03:11

Zdublowałem linki, praszam. Ten miał być jako drugi:

https://innpoland.pl/200245,film-chlopi-w-ogniu-krytyki-malaz-mowi-nam-o...

Negocjator
8 097 9
Negocjator 8 097 9
#428.11.2023, 08:53

Najbardziej w tym artykule podoba mi się jego koniec, a dokładniej prośba o napiwek.

A stawki za malowanie? No coż, kapitalizm drogi panie! O to w końcu partia z narodem walczyła…

eptereptep
1 879
eptereptep 1 879
#528.11.2023, 11:43

Proszę cię.

eptereptep
1 879
eptereptep 1 879
#628.11.2023, 12:25

"Muzyka do filmu zagrana została na autentycznych ludowych instrumentach."

...niom, głównie ukraińskich, bułgarskich (i ogólnie: bałkańskich) i nie ma absolutnie nic wspólnego z muzyką z regionu łowickiego.

Negocjator
8 097 9
Negocjator 8 097 9
#728.11.2023, 16:01

Dziękuję. Mnie naprawdę obchodzi kto i za ile namalował te obrazy w dokładnie takim samym stopniu ile zapłacili dzieciakom za wydobywanie litu do baterii w moi aucie.

Wszystkim nie pomogę, choć bym się zesr@ł. Dlatego skupiam się na moich najbliższych.

eptereptep
1 879
eptereptep 1 879
#829.11.2023, 02:03

Ale ja o nic nie pytałem ani niczego nie oczekiwałem. :) Nie wspominam też o ewentualnym datku dla ubogich ukraińskich, litewskich, polskich czy serbskich malarzy. ;)

W promocyjnym tekście widzę promocyjne rozpływanie się w zachwytach i promocyjne opowieści o pocie kapiącym z czoła, mrówczej pracy i mnóstwo samozachwytu, jakież to wiekopomne dzieło się wyprodukowało, z przytupem, rozmachem, dużym (jak na polskie warunki) budżetem i wiekopomną muzyką (tu promocyjna sugestia, że muzyka ma cokolwiek wspólnego z łowicką wsią, bo "oryginalne ludowe instrumenty" i "wogle". Odniosłem się więc do owego promocyjnego bełkotu. Malarze owszem, napracowali się - za jałmużnę, pomimo rozmachu i budżetu. Instrumenty ludowe - owszem są, ale z innych rejonów Europy. Muzyka ponoć niezgorsza, ale z regionem, w którym osadzona jest akcja oraz z realiami epoki nie ma nic wspólnego.

Tyle ło tym. :)