Do góry

Fizjoterapia na Wyspach

Intro

  • Rejestracja w Health and Care Professions Council
  • Świadczenie Usług Fizjoterapii w Ramach Narodowej Służby Zdrowia - NHS Scotland
  • Prywatne Zabiegi Fizjoterapii
  • Terapeuta sportowy
  • Rejestracja w Health and Care Professions Council

    Każdy fizjoterapeuta w Wielkiej Brytanii powinien być zarejestrowany w Health and Care Professions Council. Celem jest utrzymywanie wysokich standardów opieki, a także ochrona pacjentów. Rejestracja jest odnawiana co dwa lata, aby się upewnić ze terapeuta jest czynny zawodowo. Po zarejestrowaniu fizjoterapeuci otrzymują także prawo przystąpienia do związku dyplomowanych fizjoterapeutów - CSP - The Chartered Society of Physiotherapy – co jest jednoznaczne z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej tzw. Public Liability Insurance.

    Fizjoterapeuci muszą spełniać wymogi pod względem wykształcenia, doświadczenia, a także cały czas doskonalić swoje umiejętności.
    Należy pamiętać, że zawód fizjoterapeuty jest tytułem chronionym na terenie całego Zjednoczonego królestwa. Używanie go bez rejestracji grozi kara £5000.

    Zanim więc skorzystasz z usług prywatnego fizjoterapeuty, upewnij się, czy jest zarejestrowany w HCPC i ubezpieczony! W tym celu wystarczy wejść na stronę www.hpc-uk.org/check/ i wybrać profesje oraz wpisać nazwisko terapeuty.

    Sponorem sekcji jest mgr Piotr Krzeminski. Polski fizjoterapeuta zarejestrowany i zrzeszony w UK. Umów się na sesję dzwoniąc pod 079 0057 7659 lub przez stronę www.facebook.com/PetersPhysiotherapy.

    Świadczenie Usług Fizjoterapii w Ramach Narodowej Służby Zdrowia - NHS Scotland

    Aby dostać skierowanie do fizjoterapeuty należy najpierw udać się do lekarza rodzinnego - GP. Po wstępnym wywiadzie lekarz oceni czy fizjoterapia jest wskazana. W większości przypadków lekarze chętnie kierują pacjentów na zabiegi, aczkolwiek może to potrwać kilka tygodni. Zależnie od przychodni czas oczekiwania wynosi nawet do 12 tygodni. Niektóre przychodnie operują tzw. self-referral system, w którym pacjent sam zapisuje się do fizjoterapeuty bez skierowania od GP. Pierwsza wizyta to głównie wywiad - badanie tzw. podmiotowe, po którym planowane są następne wizyty.

    Cała Narodowa Służba Zdrowia na Wyspach, włączając w to fizjoterapię, stosuje tzw. evidence based practice. Oznacza to, że wszystkie zabiegi, leczenie itd. są poparte badaniami i dowodami na to, że są przynajmniej częściowo skuteczne. Ze względu na to ze NHS utrzymywane jest z podatków, muszą być one wydawane rozsądnie i skutecznie.

    Aby dowiedzieć się więcej na temat protokołów leczenia zapraszam na stronę The National Institute for Health and Care Excellence
    https://www.nice.org.uk oraz dla profesjanalistów - tzw. Cochrane Library, Biblioteka Instytutu Cochrane http://www.cochranelibrary.com.

    Prywatne Zabiegi Fizjoterapii

    Gdy chcemy ominąć kolejki i nie czekać nawet kilka tygodni na pierwszą wizytę w gabinecie terapeuty, można zapisać się na wizytę prywatną. Gdy się na to zdecydujemy należy sprawdzić czy fizjoterapeuta, którego wybraliśmy, jest zarejestrowany w HCPC. Najlepiej też sprawdzić, czy w ramach zatrudnienia nasz pracodawca nie oferuje wizyt u tzw. occupational health physiotherapist - fizjoterapeuta zdrowia zawodowego lub nie opłaca wizyt z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

    Przeciętna wizyta u fizjoterapeuty trwa 30-45 minut i kosztuje od £30 do £45. Stawka zależy od kliniki. Fizjoterapeuta musi uzyskać zgodę od pacjenta - pisemną lub ustną na przeprowadzenie zabiegu. Przed rozpoczęciem leczenia fizjoterapeuta powinien wyjaśnić, co robi, czego można się spodziewać, jakie mogą być skutki uboczne zabiegu. Zabieg mamy prawo przerwać w każdym momencie i zadać pytanie. Fizjoterapeuta po zabiegu zapisze nas na kolejną wizytę i zaleci odpowiednie ćwiczenia korekcyjne.

    Terapeuta sportowy

    Fizjoterapeuci specjalizują się w różnych dziedzinach i mają wiedzę, która nie jednokrotnie pomaga w prawidłowej diagnozie, a w szczególnych przypadkach mogą skierować pacjenta z odpowiednim listem do GP a ten do innego specjalisty.

    Jeśli jednak doznaliśmy urazu sportowego podczas joggingu, gry w badmintona lub piłkę nożną, albo po prostu naciągnęliśmy mięsień, można skorzystać z usług terapeutów sportowych, masażystów. Doświadczeni sport therapist mają rozległą wiedzę oraz umiejętności w leczeniu kontuzji, urazów używając odpowiedniego sprzętu oraz technik masażu, tapingu etc.

    Każdy masażysta czy terapeuta powinien być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej oraz posiadać certyfikat uprawniający do wykonywania zabiegów.

    Sponorem sekcji jest mgr Piotr Krzeminski. Polski fizjoterapeuta zarejestrowany i zrzeszony w UK. Umów się na sesję dzwoniąc pod 079 0057 7659 lub przez stronę www.facebook.com/PetersPhysiotherapy.