Do góry

Plan porodu

Dość popularnym dokumentem, przygotowywanym wspólnie przez ciężarne kobiety i ich położne, jest tzw. plan porodu (birth plan). Dokument ten przygotowuje się około 7-8 miesiąca ciąży.

  • Po co przygotowywać plan porodu?
  • Jak wygląda plan porodu?
  • Co zawrzeć w planie porodu?
  • Nieprzewidziane sytuacje
  • Dalsze informacje
  • Po co przygotowywać plan porodu?

    Plan porodu obejmuje listę rzeczy i zabiegów, które sobie życzysz albo nie w trakcie porodu. Stres, jaki w czasie porodu przeżywasz zarówno Ty jak i Twój partner nie pozwala Ci pamiętać o wszystkim i dlatego zalecane jest przygotowanie takiego dokumentu i trzymanie go razem z kartą ciąży, która jest niezbędna w trakcie porodu.

    Jak wygląda plan porodu?

    Dokument ten nie jest sporządzany w formie listy, lecz otwartego listu, bo najlepszy plan uznaje, iż sprawy nie zawsze idą zgodnie z planem. Musisz przygotować go tak, aby położna nie czuła, że ma związane ręce. Może ona zaproponować działania czy zabiegi, niekoniecznie zgodnie z tym, czego sobie życzysz, ale za to najlepsze dla Twojego dziecka.

    Gotowy do wypełnienia formularz planu może znajdować się w specjalnym zeszycie, który otrzymasz podczas pierwszego spotkania z położną. Możesz też skorzystać z przykładowego formularza na stronie NHS.

    Co zawrzeć w planie porodu?

    Oto kilka propozycji (więcej możesz znaleźć w swojej karcie ciąży):

    Towarzysz w trakcie porodu

    Ktoś będzie Ci towarzyszył w trakcie porodu? Zapisz to. Chcesz aby ta osoba była z Tobą cały czas, czy życzysz sobie by w trakcie pewnych zabiegów wyszła z sali? Czasami kobiety życzą sobie aby w trakcie właściwego porodu osoba towarzysząca opuściła salę i wróciła już po wszystkim. To zależy wyłącznie od Ciebie.

    Pozycje przed i w trakcie porodu

    Określ pozycje, w jakich chcesz przebywać przed i w trakcie porodu (tu wiedza ze szkoły rodzenia bardzo się przyda). Napisz także jak bardzo chcesz być aktywna, tzn. czy chcesz leżeć przez cały czas, a może wolisz wyjść na mały spacer na korytarz itp.

    Środki przeciwbólowe

    Napisz jakie środki przeciwbólowe chcesz stosować i w jakiej kolejności, np. gas&air przed epiduralem.

    Rodzaje dostępnych środków:

    • entonox - jest to tzw. gas&air czyli mieszanka 50-50 tlenu i podtleneku azotu (tzw. gaz rozweselający), pozwala zredukować ból (może spowodować lekki ból głowy, senność lub niewielkie mdłości).
    • TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) - przezskórny elektryczny stymulator nerwowy - małe urządzenie, które posiada 4 przylepce. Umieszcza się 2 w połowie pleców i 2 w części lędźwiowej. Urządzenie to poprzez niewielki sygnał elektryczny wysyłany przez skórę do nerwów, a potem mózgu blokuje uczucie bólu. Jeśli zdecydujesz się na używanie TENSu polecam uczestnictwo w TENS warsztatach organizowanych przez Twój szpital. Pomoże Ci to w pełni zrozumieć jego działanie i wypróbować go pod fachowym okiem.
    • Penthidine/Morfina - potrzeba ok. 20 min zanim podany zastrzyk zacznie działać, lecz relaksujące i przeciwbólowe działanie tego środka trwa do 4 godzin. W niektórych przypadkach może powodować mdłości, senność. W sporadycznych przypadkach może zaburzyć oddech dziecka tuż po jego narodzinach - wtedy podawane jest antidotum.
    • Epidural - blokada nerwów w formie zastrzyku dordzennego. Podawany jest zawsze przez lekarza anestezjologa, więc przed podjęciem decyzji czy będziesz z tego korzystała, czy nie, upewnij się czy na oddziale, na którym planujesz poród jest taki lekarz dostępny. Środek ten podany może być tylko raz i tylko na pewnym etapie porodu. Podawany jest przez niewielką tubkę wprowadzaną do rdzenia kręgowego i potrzeba około 40 min zanim zacznie działać. Po wstępnym zabiegu rurka pozostaje w Twoim kręgosłupie i można uzupełniać, w razie potrzeby, epidural. Jednak po zastosowaniu tego środka nie będziesz w stanie "czynnie" brać udziału w porodzie, potrzebne będzie bliższe monitorowanie stanu Twojego i dziecka, a to oznacza więcej aparatury. Także po porodzie nie będziesz w stanie samodzielnie opuścić łóżka przez następnych kilka godzin.
    • Alternatywne środki przeciwbólowe - basen/wanna porodowa, homeopatia, akupunktura, hipnoza, aromaterapia itp. Zanim jednak zdecydujesz się na tą formę przedyskutuj to dokładnie z położna, która poleci Ci odpowiednich specjalistów. Muszą oni mieć zezwolenia do pracy na oddziałach szpitalnych.

    Co jest dostępne na oddziale porodowym i z czego chcesz skorzystać?

    Sprawdź następujący sprzęt:

    • basen/wanna do porodu
    • odtwarzacz CD
    • kąt do parzenia kawy i herbaty
    • TENS
    • poduszki, piłki gimnastyczne itp.

    Jeśli coś jest niedostępne możesz przynieść swoje.

    Monitorowanie rytmu serca dziecka

    Jakiej metody chcesz użyć do monitorowania serca Twojego dziecka w trakcie właściwego porodu? Czy chcesz aby położna robiła to co jakiś czas stetoskopem, czy też wolisz być podłączona do monitora poprzez pas umieszczony na brzuchu?

    Pomoc w trakcie porodu

    Możesz wyrazić swoje preferencje, co do narzędzi używanych (w razie potrzeby) do pomocy w urodzeniu dziecka. Są to na przykład: kleszcze, ssawka. W razie komplikacji stosuje się różne metody pomocy przy porodzie.

    Napisz w planie porodu:

    • Co myślisz o wywołaniu porodu przez przebicie błony i sztucznym odprowadzeniu wód płodowych; wykonaniu epistomii (nacięciu krocza); cesarskim cięciu?
    • Kto pomoże w narodzinach Twojego dziecka - czy będzie to położna, czy wolisz lekarza, co myślisz o studencie obecnym w trakcie porodu?
    • Pozycje w trakcie właściwego porodu - określ w jakiej pozycji wolisz urodzić: stojąc, leżąc, kucając itp.

    Co jeszcze?

    • Czy chcesz żeby Twój partner przeciął pępowinę?
    • Czy chcesz żeby Ci powiedziano o płci dziecka czy wolisz sprawdzić sama?
    • Czy chcesz żeby dziecko zostało wytarte zanim weźmiesz je na ręce?
    • Czy chcesz dostać zastrzyk przyspieszający poród łożyska?
    • Jak chcesz karmić swoje dziecko?
    • Czy chcesz, aby zaraz po porodzie podano dziecku zastrzyk z witaminy K, który zapobiegnie krzepnięciu jego/jej krwi jeśli dziecko ma do tego predyspozycje?
    • Czy chcecie zostać sami chwilkę po porodzie?

    Nieprzewidziane sytuacje

    Koniecznie przedyskutuj ze swoją położną kwestię nieprzewidzianych sytuacji. Wiadomo, że wszystko może się zdarzyć. Zapytaj, co może pójść nie tak i jaka jest w tej sytuacji procedura postępowania. Warto jest być dobrze przygotowanym na każdą ewentualność.

    Dalsze informacje

    National Health Service opracował obszerny przewodnik na temat ciąży i porodu w Wielkiej Brytanii. Znajdziesz go na stronie NHS w zakładce The pregnancy care planner.

    Szczegóły na temat przygotowywania planu porodu znajdziesz na stronie NHS w zakładce Your birth plan.