Do góry

Instalacja gazowa i elektryczna

Dla bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny pamiętaj o tym, aby utrzymywać instalację gazową i elektryczną oraz czujniki dymu i tlenku węgla w odpowiednim stanie.

  • Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla?
  • Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla?
  • Sprawdzanie stanu urządzeń gazowych
  • Bezpieczeństwo pożarowe
  • Czujniki
  • Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla?

    Kiedy gaz nie spala się właściwie, podobnie jak w przypadku innych rodzajów paliwa – takich jak węgiel, drewno czy olej, dochodzi do wytwarzania się nadmiernej ilości trującego tlenku węgla.

    Tlenek węgla jest bezbarwny, nie posiada smaku ani zapachu. Może on jednak spowodować śmierć w ciągu kilku godzin. Podczas snu jesteś szczególnie narażony na jego działanie, ponieważ nie jesteś w stanie rozpoznać pierwszych objawów zatrucia tlenkiem węgla.

    Jeśli chcesz uniknąć zatrucia:

    • nigdy nie używaj urządzenia gazowego, jeśli uważasz, że nie funkcjonuje ono należycie. Znaki ostrzegawcze to między innymi żółty lub pomarańczowy płomień (z wyjątkiem piecyków ze sztucznym efektem paliwowym pokazujących płomień w tym kolorze), sadza, plamy wokół urządzenia lub płomyk, który często gaśnie;
    • nigdy nie przykrywaj urządzenia ani nie blokuj przewiewu w odpowietrznikach;
    • nigdy nie zatykaj ani nie zapychaj kratek lub cegieł wentylacyjnych;
    • nigdy nie blokuj ani nie zakrywaj zewnętrznych kanałów spalinowych.

    Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla?

    Objawy towarzyszące zatruciu tlenkiem węgla to:

    • zmęczenie,
    • senność,
    • ból głowy,
    • nudności,
    • bóle klatki piersiowej,
    • bóle brzucha.

    Mogą one przypominać objawy wielu innych schorzeń, co utrudnia poprawną diagnozę.

    Jeśli zaobserwujesz powyższe objawy u siebie lub członków Twojej rodziny, sprawdź czy urządzenia gazowe działają poprawnie i natychmiast zgłoś się do lekarza. Aby wykryć zatrucie konieczne jest pobranie krwi lub wydychanego powietrza do analizy.

    Sprawdzanie stanu urządzeń gazowych

    Przynajmniej co 12 miesięcy powinieneś sprawdzić stan bezpieczeństwa swoich urządzeń. Pamiętaj, że osoba sprawdzająca powinna być zarejestrowana w organizacji CORGI (Radzie Zarejestrowanych Instalatorów Gazowych).

    Zawsze możesz sprawdzić, czy instalator jest zarejestrowany i poprosić go o ważną legitymację CORGI ze zdjęciem oraz numerem rejestracyjnym CORGI, nazwą firmy i datą ważności legitymacji.

    W godzinach urzędowych możesz zatelefonować do CORGI pod numer 01256 372300 albo skorzystać z witryny CORGI: www.trustcorgi.com w celu uzyskania wszelkich informacji.

    Jeśli masz powyżej 60 lat, jesteś chronicznie chory, niepełnosprawny, głuchy lub z upośledzeniem słuchu, niewidomy lub z upośledzeniem wzroku, masz prawo, aby Twój dostawca zarejestrował Cię w Rejestrze Priorytetowego Serwisu. Należy Ci się wtedy bezpłatna kontrola. Więcej informacji znajdziesz na odwrocie rachunku za gaz.

    Bezpieczeństwo pożarowe

    Większość przepisów i zasad bezpieczeństwa pożarowego w Wielkiej Brytanii jest taka sama, jak w Polsce. Główną różnicą jest to, że w każdym mieszkaniu musi obowiązkowo znajdować się alarm przeciwpożarowy. W przypadku uruchomienia można go wyłączyć specjalnym przyciskiem lub wywietrzyć pomieszczenie.

    Szczegółowe informacje o bezpieczeństwie pożarowym znajdziesz w polskojęzycznej ulotce Directgov: Bezpieczeństwo pożarowe w domu (26 stron PDF, 1,18MB, pl).

    Czujniki

    Urządzenia wykrywające tlenek węgla są pożytecznym zapasowym środkiem ostrożności, ale nie mogą zastąpić właściwej instalacji i konserwacji sprzętu gazowego przez instalatora zarejestrowanego w CORGI.

    Regularnie sprawdzaj baterie w swoim czujniku dymu. Wymieniaj je raz w roku. Nigdy ich nie usuwaj. Nigdy nie rozłączaj ani nie usuwaj baterii ze swojego czujnika dymu, jeśli alarm włączy się przez przypadek.

    Czujniki sieciowe zasilane są z domowej sieci elektrycznej. Nie trzeba stosować w nich baterii wymiennych, jednak muszą one być zainstalowane przez wykwalifikowanego elektryka.

    Czujniki podłączane do wyłącznika światła wymagają stosowania baterii akumulatorowych, ładowanych, gdy światło jest włączone.

    Można nawet połączyć czujniki ze sobą, aby wszystkie się włączyły, gdy jeden z nich wykryje ogień. Jest to użyteczne, jeśli mieszkasz w dużym domu lub na kilku piętrach.