Do góry

Nowe akwarium,co zastosowac?

Temat zamknięty
Profil nieaktywny
maciej1980
21.08.2012, 16:03

Witam,dziekuje za przyjecie do spolecznosci.Wreszcie mam swoje upragnione akwarium,poj.ok 120-150 litrow,tylko nie wiem czy wszystko jest w porzadku,choc rybki juz plywaja i wyglada ze wszystko jest ok.Zakupilem tabletki wedle zalecen pana w sklepie ,takie biale jakos oxygen sie nazywaly,wrzucilem do akwarium,filtr mam firmy Hagen,Elite stingray w zupelnosci wystarcza ,pompe Interpet airvolution av mini,karmie rybki pokarmem Tetra Goldfish,na poczatek kupile zlota rybke,trzy male glonojady,dwie takie male w paski i dwie takie prawie czarne ,razem plywaja w lawicy z tymi pregowanymi,zlota rybka jak zwykle grzebie w piasku i smieci,glonojady juz sie kleja do szkla hehe i wyglada ze wszystko jest w porzadku,czy moze ktos doradzic czy poradzic czy moze o czyms zapomnialem,nie wiem moze jakies witaminy oprocz pokarmu,jakis preparat czy cos ze sprzetu? dziekuje.

pawel88
46
pawel88 46
#122.08.2012, 17:31

Nie odbierz komentarza negatywnie, ale zrobiłeś mały misz-masz;) połączyłeś rybki z kilku biotopów, które naturalnie nie spotkały by się. Zawsze się zastanawiam co jest w tym takiego, że początkowi akwaryści zawsze kupują choć jedną złotą rybkę... hehehe. jedyne wytłumaczenie to że to po prostu stereotyp akwarium;) no ale nic, jak jest to jest.
podstawowa sprawa to filtracja, zarówno biologiczna jak i mechaniczna. prawidłowy filtr przepuści co najmniej 2 lub 3 razy wodę na godzinę, 4-krotna filtracja wciągu godziny to już raj dla naszych rybek, więc im większa filtracja tym lepiej. skoro posiadasz filtr zewnętrzny, dobrze go wyłożyć węglem aktywnym zamiast zwykłej gąbki, i na warstwie wylotowej wysypać zeolitem - zneutralizuje to amoniak i usunie azotany, który złota rybka będzie wydzielała w znacznej ilości... warto też pomyśleć nad filtracją biologiczną, i umieścić mały filtr wewnętrzny ze zwykłą gąbką, który umożliwi zasiedlenie się bakteriom nitryfikacyjnym. po takiej filtracji woda powinno pozostawać klarowna przez cały czas.
Nie należy przekarmiać ryb! najlepiej jest podawać raz dziennie kostkę mrożonego pokarmu "mięsnego" typu mrożone larwy ochotki (lub mrożone larwy komarów - nieźle poprawiają kondycję ryb) i dokarmiać 2-3 razy dziennie suchym pokarmem. ZDROWA RYBA TO LEKKO GŁODNA RYBA.
nie zapominaj też że glonojady to ryby łowu nocnego, więc dobrze by było gdybyś po zgaszeniu światła podał pokarm dla ryb dennych, żeby glonojady nie były głodne, bo w ciągu dnia raczej będą się chowały, choć to nie reguła. moich na przykład w ciągu dnia nie zobaczysz.
a tak ogólenie powinno być wszystko ok.
no i witam wśród akwarystów - wyznawców jednego z najpiękniejszych hobby;);)
jak masz jakieś pytania - pytaj.
pozdro.

Profil nieaktywny
maciej1980
#222.08.2012, 20:52

dziekuje,mam pytanie juz znajomym na fb zadalem ale nie ma jeszcze odpowiedzi,otoz zdechly mi dzien po dniu dwie rybki,takie zebrowate,male ....nie wiem czemu ...pozatym woda mi sie strasznie metna zrobila,taka mglista

pawel88
46
pawel88 46
#323.08.2012, 17:29

ponieważ nie masz odpowiedzniej filtracji, akwrium nie dojrzało odpowiednio takze. problem jest taki że nie masz rozwiniętej flory baktryjnej, dlatego nadwyżka amoniaku jaką produkują ryby nie jest redukowana do azotanów i azotynów, przez co wodą robi się mętna. nadwyżka związków zaotowych jest także zabójcza dla ryb, co prawdopodobnie spowodowało śmierć ryb.
niby zalecana jest podmiana wody, ale osobiście odradzam, pozwól dojrzeć zbiornikowi takiemu jaki jest.
ZALECAM umieszczenie w filtrze węgla aktywnego, w angli znajdziesz w formie gąbki pod nazwą (carbon sponge) oraz co ważne jakikolwiek będzie w sklepie dostępny zeolt. zeolit eliminuje związki amonowe co jest u ciebie nieodzowne (szczególnie przy złotej rybce).
i nie przekamiać, nie pozwolić by resztki pokarmowe się rozkładały gdyż zwiększa to poziom anotanów bardziej niż robią to ryby przez wydalanie moczu.
generalnie zamin wpuściłeś ryby powinienes odczekać około 3 tygodni pozwolić rozwinąc się florze bakteryjnej - ergo - bakteriom nitryfikacyjnym.
teoretycznie można nabyć te bakterie w sklepie w formie preparatu, ale skoro już wpuściłeś ryby to poczekaj cierpiwie, zmień wkład filtracyjny jak wyżej pisałem i powinno się ustabilizowac w przeciągu tygodnia (rozwój bakterii) a woda powinna się wyklarować w przeciągu 24-48h.

pawel88
46
pawel88 46
#423.08.2012, 17:34

aa, no i zapomniałem jednej najważniejszej kwestii - gąbkę umieść przy wlocie filtra, tak by gabka filtrowała najpierw, a potem wysyp zeolit jako warstwa przy wylocie filtra, tylko tak nie żałuj tego zeolitu, mniej więcej 50-50.
czyli zakup coś takiego podobnego: http://www.rybarium.pl/zeos-mini-ze...
http://www.totally-tropicals.co.uk/...

Profil nieaktywny
maciej1980
#523.08.2012, 20:17

no tak,ale sprzedazy za granice nie prowadzamale powiem tak , mam duzo pracy teraz ,bardzo dziekuje za porade,czuje ze musze troche sie pouczyc i poczytac bo przez moja nieweidze,czyt.glupote zabilem 3 rybki,w niedziele dzwonie do wuja google i juz bedzie dobrze(chyba...) dziekuje bardzo za odpowedz,bede tu obecny na forum i powiem jak sie rozwiklala moja sytuacja,pozdrawiam

pawel88
46
pawel88 46
#624.08.2012, 17:00

ale ja ci podałem odnośnie tych dtron co jak wygląda, tak dla ogólnej orientacji, nie dla reklamy xD
kupisz to w każdym w miarę dobrze zaopatrzonym zoologicznym w Anglii, łączny koszt to jakieś nie całe 10 funtów i wystarcza na dość długo, także jedyny wysiłek to ruszyć się do sklepu;)
no i dodam tylko, że przy czyszczeniu filtra nie staraj się za bardzo go "doszorować". najlepiej umyć w wodzie z akwarium, po prostu lekko wyciskając, tak żeby trochę tego "brudu" było jeszcze, ponieważ gdy go wymyjesz w zagorące wodzie i do tego chlorowanej zabijesz kolonie nitryfikacyjną, i filtr znowu będzie pracował najpierw nad odtworzeniem bakterii a dopiwro później zacznie filtrowac wodę. także nie można popadać w skrajności;)
Pozdro!

  • Strona
  • 1

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis