Odpowiedz jest bardzo prosta.
Wnioskujesz o UTR (self assessment) i zaczynasz skladac self assessment.
W dochodach wykazujesz wszyskie dochody z UK oraz zaznaczasz "forigne income" w ktorym wpisujesz wszystkie dochody osiagniete w PL oraz odprowadzony w PL podatek, a co najwazniejsze zaznaczasz kratke z prosba o uznanie podatku odprowadzonego w PL zgodnie z regula o unikaniu podwojnego opodatkowania. Kwoty podajesz w £, a wiec musisz uzyc tego ( https://www.gov.uk/government/collections/exchange-rates-for-customs-and... ) aby przeliczyc PLN na £ zgodnie z urzedowymi taryfami.
Podatek odprowadzony w polsce zostanie ci uwzgledniony i bedziesz musial zaplacic roznice jaka wyniknie z obliczenia, a zakladam, ze wyniknie.
Zapewne tez przekroszysz II, a moze i III prog podatkowy (mam to samo), a wiec podatek bedziesz mial rozliczony wg roznych stop procentowych
Powodzonka
I jeszcze jedno
Brexit nie ma tu nic do znaczenia bo umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania zostala zawarta indywidualnie pomiedzy RP, a Zjednoczonym Krolestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Polnocnej
https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/wykaz-umo...
Kurcze, zapomnialem, dochody polskie podajesz ZGODNIE z brytyjskim rokiem podatkowym, a wiec Kwiecien-Marzec, a nie polskim Styczen-Grudzien.
Nie mozesz sie wiec posluzyc polskim zeznaniem podatkowym.
Osobiscie mam formularz w Excel-u w ktorym wszystko sobie wpisuje i trzymam na Google drive na wypadek kontroli czy nawet sam dla siebie.
Najem w Polsce rozliczam ryczaltem 8.5% od dochodow nieewidencjonowanych (chyba tak to sie nazywa). Nie stosuje normalnej metody rozliczania proporcjonalnego bo nie mam zadnego innego dochodu w Polsce. Dodatkowo standardowa metoda odliczania z progresja albo proporcjonalnego z tego co rozumiem odnosi sie jedynie do polskich rezydentow podatkowych. Azteca, ty jestes polskim rezydentem? Juz sam nie wiem czy jesli podatek jest w Polsce rozliczony ryczaltem to czy to przypadkiem nie eliminuje koniecznosci rozliczania sie w UK.
A czy likwidacja ulgi abolicyjnej od stycznia tego roku czegos nie zmienila?
https://www.taxone.uk/post/ustawa-abolicyjna-jak-wplywa-na-polakow-w-uk
Rezydentow podatkowych w moim rozumieniu, czyli jak zarobisz w polsce z wynajmu mieszkania 10k i odprowadzisz z tego podatek to automatycznie stajesz sie polskim rezydentem podadkowym.
Czyli jak w tym samym okresie co zarobiles na wynajmie mieszkania 10k pln, tu w szkocji zarobisz powiedzmy 20k £
To polski US powie ci tak:
Panie Janie kochany zarobiles tam w dobrobycie 100.000 zl a odprowadziles tylko 10.000 podatku.
Ty powiesz: bo tam w UK jest duza kwota wolna od podatku.
A na to urzednik US, no tam jest ale tu nie ma, u nas od zarobionych 100tys placi sie 20 tys podatku, 10tys juz zaplaciles w UK to dobrze ale teraz dola dla nas, kolejne 10 tys sie nalezy..
Tak mi sie wydaje ze urzednicy moga interpretowac ten przepis, mam nadzieje ze jestem w bledzie.
#16
Glupoty gadasz
Mam dochody w PL i mam dochody w UK ale rezydentem podatkowym jestem w UK bo tu mam dom, tu pracuje, tu mieszka ze mna moja rodzina, tu moje dzieci chodza do szkoly i studiuja czyli slowem tu jest moj "osrodek zycia"
W Polsce podlegam pod III US Warszawa Srodmiescie jako rezydent podatkowy innego kraju osiagajacy przychody w PL i jeszcze nikt niczego mi nie zarzucil.
Byc moze temat walkowany wielokrotnie jednakze nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi. Jestem rezydentem podatkowym w UK i z tego co rozumiem rowniez "domicile of choice". Co sugeruje, ze powinienem sie rozliczac z wszelkich przychodow w UK.
Jak dotychczas najem polskiego mieszkania rozliczalem ryczaltem w PL i bylem przekonany, ze w zwiazku z obowiazujacymi umowami o unikaniu podwojnego opodatkowania to wszystko.
W UK pracuje na full time employment i pracodawca rozlicza mnie w systemie PAYE. Z tego co zdazylem ogarnac wychodzi na to, ze teoretycznie, jesli osiagam dochod w danym progu podatkowym, powiedzmy 20% albo 40% to w UK musialbym odprowadzic roznice podatku?
Przykladowo, zakladajac ze moj dochod z najmu wynosi w przeliczeniu £2800 rocznie po odliczeniu kosztow. Taxable amount wynosilaby £1800 (pierwszy £1k nie jest opodatkowany). To £1800 zostaloby doliczone do mojego income tax i opodatkowane wg kwoty z danego progu - czyli albo 20% albo 40% i od tego podatku w UK moglbym ubiegac sie o tax relief w wysokosci 8.5% od £1800 ktore juz zaplacilem w Polsce?
Bylbym wdzieczny gdyby ktos mi to mogl wytlumaczyc? Z gory dzieki.