Jeden z banków np Nationwide proponuje 10% depozytu dla pierwszaków,ale jeśli posiadasz nieruchomość np w Polsce,to według ich wewnętrznych przepisów nie jesteś first time buyer i wymagaja wtedy 20%,lub 25% depozytu.Ja skłaniał bym się do teorii,że jeśli posiadasz nieruchomość w np Polsce,to może ona być obciążona hipoteką a wtedy nie jesteś pozadanym klientem dla banku,jest też taka możliwość,że banki niechętnie widzą ludzi z własnym lokum,nauczone wcześniejszym doświadczeniem z takimi co to wzięli mortgage,a potem noga im się wygła- czytaj powineła i wrócili do rodzinnego gniazdka w nadziei na bezkarność.
moze byc jeszcze inna przyczyna. jak masz nieruchomosc w polsce no to nie jestes juz first time buyer. jezeli byl bys FTB to tutejszy rzad wspomaga cie. banki maja ulatwienia do dawania hipotek FTB. specjalne zabezpieczenia ich hipotek. jesli nie jestes FTB, to wymagaja wyzszego depozytu 20 nawet to 40%, ale czesto w zamian oferuja atrakcyjniejsze oprocentowanie....
Może komuś się przyda RBS ma w obecnej chwili niezły kredyt mieszkaniowy dla pierwszaków z 10% wkładem własnym,jeśli nieruchomość posiada ważny home report,to koszty kredytu są praktycznie zerowe(30F).Warto też sprawdzić Nationwide i Santander,ale to wszystko sie zmienia z miesiąca na miesiac.
Jeszcze coś dla tych co kupują chatę - ubezpieczenie które musisz posiadać biorąc kredyt mieszkaniowy/Mortgage/ to building insurance.Najczęściej bank który udziela kredytu podsuwa do podpisania papiery na ubezpieczenie domu.Jeśli macie trochę chęci i czasu to wiele korzystniejsze ubezpieczenia i porady z nimi związane znajdziecie np. na tych stronkach
http://find.co.uk/
http://www.mortgageid.co.uk/default...
http://www.moneysupermarket.com/hom...
Kryzys,widmo cięć budżetowych i niezbyt ciekawie zapowiadająca się zima zapewne ostudziły zapał niektórych pragnących kupić własne lokum.Ci którzy są już szczęśliwymi posiadaczami własnego "M" i starają się wybiegać w przyszłość,analizować wszystkie scenariusze,te czarne również-polecam ten link:
http://www.ealing.gov.uk/ealing3/ex...
Pod którym znajdziecie np. to:
"Pakiet informacyjny podaje informacje i porady jak zmniejszyć wysokość zaległych spłat
pożyczki. Zakres porad i informacji zawiera wskazówki jak negocjować w sprawach pożyczki,
a także daje porady na temat różnych dostępnych opcji tego rodzaju pożyczek. Pakiet zawiera
także informacje na temat procedury sądowej przejęcia posiadania (court possession
proceedings), a także jak to ominąć."
Mam troszeczkę pytań jeśli pozwolicie :)
Zamierzamy kupić dom.Byliśmy 3 razy u doradców.Jesteśmy na etapie oczekiwania decyzji o kredyt z Norhern rock-15% wkładu własnego.
Oto pytania:
1-co myślicie o tym banku?
2-czy płaci się za wywóz śmieci?
3-rata miesięczna,przykładowo-500 f plus fee dzielone na 24 miesiące przy 2 letnim fixed rate,tak?
4-załóżmy,że northern rock udzieli nam kredytu,czy to znaczy,że będziemy mogli kupić każdą nieruchomość?Czy teraz bank powie tak a w momencie złożenia oferty powie nie,bo mu się nie ruchomość nie spodoba?
5-kto odpowiada za np.pękniętą rurę wodociągową doprowadzającą wodę do domu?
1. teraz jest wlasnoscia rbs czyli posrednio panstwa uk, wiec w miare pewny
2. to zalezy od nieruchomosci, teoretycznie nie, ale sa inne podobne oplaty, czasmi
3. nie rozumiem, zalezy od kredytu, oplata za przyznanie kredytu albo platna z gory albo dodana do kredytu i splacana razem z nim
4. bank rozpatrzy twoja aplikacje, powie ci ile maksymalnie moze ci pozyczyc i wtedy szukasz sobie nieruchomosci. bank bedzie jednak musial ja zaaprobowac (zazwyczaj nie ma z tym problemow)
5. to zalezy gdzie peknie i jaka nieruchomosc. jesli masz domek i peknie rura w ogrodku to masz problem;-)
#40
"Byliśmy 3 razy u doradców" - teraz proponuję (mimo złej pogody) przejść się do 4-5 banków,jeśli spytacie których to odpowiem np. tak:
http://www.lcplc.co.uk/thirdparties...
https://www.confused.com/mortgages-...
Jak już "zaliczycie" 4-5 banków z góry listy,będziecie mogli powiedzieć,że rzeczowo i i w miarę solidnie zbadaliście temat-a to podstawa,przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji w życiu.
1 ja o tym banku nie myślę nic,ponieważ to Key Facts,a potem umowa jest tym co jest najważniejsze,Key facts prawdę Wam powie.
2 wywóz śmieci wliczony jest w council tax,tak jak woda i ścieki.
3 ?
4 bank zawsze może odmówić kredytowania nieruchomości którą mu przedstawisz do zaakceptowania.Aby uniknąć takich niespodzianek upewnijcie się,że nieruchomość posiada "home report",i że nabywasz nieruchomość wraz z "ZIEMIĄ",w przypadku dzierżawy ziemi może być kłopot.
5 jak to z rurami bywa trzeba uważać-(mieszkanie w budynku wielorodzinnym-nie wiem) jeśli masz własny dom to rura aż do przyłącza głównego jest Waszym problemem.Ten problem załatwia obowiązkowe ubezpieczenie budynku który nabywasz,ale Uwaga!Mało które ubezpieczenie z tych tańszych zawiera opcję,pokrywającą koszty takiego wypadku,kiedy uszkodzeniu ulegnie przyłącze wodne(gazowego nie jestem pewny).Należy dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia.
#41
2. czasami jest dodatkowa oplata za utrzymanie czystosci itp, ale rzeczywiscie, wywoz smieci powinien zawierac sie w oplacie dla miasta
3. home report jest obowiazkowy, wiec bedzie, kwestia kiedy byl zrobiony. niektore banki honoruja HR do 6 miesiecy a inne tylko do 3 miesiecy od wystawienia
5. w budynkach wielorodzinnych koszt rozklada sie na wszystkich mieszkancow. jesli mieszkancy nie moga sie dogadac co do sposobu realizacji naprawy, council zrobi to sam i wystawi rachunek podzielony rowno na wszystkie mieszkanai w klatce/budynku
#41
". czasami jest dodatkowa oplata za utrzymanie czystosci itp" - jeśli jest takowa opłata,to niestety jest ona obowiązkowa,średnio około 15-25 Ł/m-c + jednaorazowy depozyt od 100Ł w górę.
Warto zapytać sprzedającego nieruchomość o tego typu opłaty zwłaszcza jeśli posesja jest młodsza niż 10 lat.Przy nowych domach/mieszkaniach objętych z reguły 10-cio letnią gwarancją developerską-koniecznie należy poprosić o ksero warunków gwarancji.Jest tam parę "kwiatków" które należy poznać.
chodzi o to, ze moze ci doradca probowac wmowic, ze po 2 latach zmienisz kredyt (remortgage) na inny na lepszych warunkach. Teoretycznie, ale moze sie okazac, ze to nieoplacalne. Po pierwsze, znow bedziesz musiala zaplacic wszystkie prowizje od przyznanego kredytu, a po drugie, moze sie okazac (bardzo prawdopodobne!), ze za te 2 lata, stropy % beda o wiele wyzsze i nie bedzie lepszej oferty i bedziesz musiala zostac z tym kredytem na dluzej.
pierwszy okres kredytowania (zazwyczaj 2 lub 3 lata) ma pewne ograniczenia. nie mozesz splacic kredytu i przejsc do innego lendera (chyba ze zaplacisz kare) itp. pozniej, masz dowolnosc. albo dalej splacasz kredyt albo szukasz sobie (o ile to mozliwe) lepszej oferty.
w moim przypadku, okazlo sie, ze po 2 latach, nie bylo na rynku oferty nawet zblizonej warunkami do mojego kredytu. warunki bardzo sie zmienily, ale ja jestem zadowolony. na chwile obecna mam oprocentowanie 2.59%
dlatego jesli masz np do wyboru 4.39 przez 2 lata a pozniej 7.00 lub 4.79 teraz i 5.79 pozniej, to rozsadniejszym byloby wziac ten drugi. musisz patrzec na kredyt calosciowo, a nie tylko na poczatkowe promocyjne oprocentowanie.
Warto tez wziac teraz fixed price, bo w horyzoncie 2 lat jest bardzo prawdopodobne, ze stopy % pojda do gory o 1-1,5 pkt %....
a i dam ci jeszcze jedna rade, ktorej wiele osob nie rozumie....
nie jest wazne na ile bierzesz kredyt. niektorzy dostaja wysypki slyszac o kredycie na 25 czy 30 lat a to nic zlego, poniewaz to jest tylko maksymalny czas splaty! Wazne jest, zebys miala mozliwosc nadplacania. wtedy masz nizsza rate, a jak masz wolne srodki to nadplacasz i automatycznie skraca ci sie czas splaty. wiele osob wysrobowalo sobie maksymalnie raty, zeby miec kredyt na 15 czy 20 lat, a jak sie zaczal kryzys i spadly zarobki to stracili nieruchomosci. banki im odebraly, bo nie byli w stanie placic rat....
http://www.rbs.co.uk/private/mortga...
Konrad.W
Cześć.
Po czym wnioskujesz,że stopy procentowe "pojda do gory o 1-1,5 pkt %...." ?
ok, to ze pojda do gory to chyba oczywiste, sa po prostu na maksymalnie nieskim (teoretycznie) poziomie. pytaniem pozostaje kiedy i jak szybko. juz kilkakrotnie wspominano o koniecznosci niedlugiej lekkiej podwyzki, jesli inflacja bedzie nadl rosnac. z drugiej strony nie ma oznak ozywienia, wiec nie podniesie sie stop duzo, aby nie dobic jeszcze bardziej rynku. w obecnej sytuacji zmiana o 1 pkt duzo nie zmieni na rynku, al e jest prawdopodobne, ze w horyzoncie 2-letnim nastapi. jednak nie wyglada na to, zeby nagle prosperity sie zaczelo, wiec podwyzki nie bedzie lub bedzie mala, dlatego podalem 1-1.5 pkt 5 w horyzoncie 2-letnim (to tylko moja opinia/oczekiwanie)
#58
Oferty są fajne ale te niżej - 2 Year Tracker-75% property value;2 Year Fixed Rate-75% property value
tylko te propozycje są sensowne:)
Co do stóp moim zdaniem wprost przeciwnie stopy utrzymają się na pułapie 0,5% lub spadną jeszcze o 0.25 punktu.
Przesłanki : vat do góry,kolosalne cięcia i redukcje zatrudnienia w sferze budżetowej,ostra zima spowalniająca gospodarkę i powodująca ogromne straty.A jeśli dodać do tego niepewną sytuację w sferze Euro po zawirowaniach w Grecji i Irlandii - to ja jestem pesymistą.
Dlatego ja preferuję opcję Tracker.W wielu dużych bankach umowy zawierają klauzule pozwalającą na zmianę Tracker na Fixed Rate praktycznie w każdej chwili.
Nikt kto ma chociaż trochę oleju w głowie nie pójdzie do doradcy,wróć powinien pójść i o wszystko dokładnie spytać,a potem spokojnie bez żadnych wyrzutów sumienia udać się do któregoś z banków.Uprzedzając tych którzy zaczną zaraz krzyczeć,że polak to taka menda nieuczciwa - odpowiadam:na obecną chwile,która potrwa co najmniej rok lub dwa żaden doradca nie jest w stanie konkurować z ofertami banków komercyjnych,najlepsze kredyty z punktu widzenia kredytobiorcy są dostępne tylko w oddziałach banków i doradcy dobrze o tym wiedzą - więc wybór jest prosty....
Witam szukam doradcy finansowego w Dundee mozecie kogos sprawdzonego polecic? Czy sa w Dundee jakies agencje co sie tym zajmuja?