Dla potencjalnych poszukiwaczy meteorytów lub osób pragnących zidentyfikować "podejrzane" kamienie mogące być meteorytami znalazłem stronę poszukiwacza meteorytów (niestety po angielsku) http://www.mrmeteorite.com/ który ma również kanał na YT i są tam filmy pokazujące jak odróżniać meteoryty od ziemskich kamieni i techniki ich szukania http://www.youtube.com/user/meteorf...
at 3
Podobno Mr Meteorite ma stały program z jakimś innym meteorytowym łowcą w jakiejś amerykańskiej telewizji i był z nim wywiad ostatnio a Astronomy Now, o ile dobrze pamiętam, i był w związku z tym konkurs, gdzie było można wygrać meteoryty przez niego znalezione. W każdym razie to profesjonalista w tym co robi i musiałem przestać oglądać jego kanał na YT, bo grozi to zakupem wykrywacza metali i dalekimi wyjazdami w dalszym etapie choroby :).
Jak coś znajdziesz to wklej zdjęcie, co kilka par oczu, to nie jedna. A jak nie damy rady, to można wysłać zdjęcie lub próbkę choćby do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie się identyfikacją meteorytów zajmują i pewnie nawet je skupują, gdy okaz jest odpowiedni.
Tak przy okazji, to znalazłem wywiad z poszukiwaczami meteorytów, o którym wcześniej pisałem i jednak się pomyliłem. Ci kolesie co mają regularny show w Stanach, to nazywają się Meteorite Men, a nie Mr Meteorite i to inni ludzie. Podobieństwo nazw mnie zmyliło.
Ci kolesie też mają swoje strony, gdzie zapewne warto poszperać:
www.meteoritemen.com
www.aerolite.org
www.arnoldmeteorites.com
www.meteoritehunters.tv
... no nawet zniżkę na nie mają, kup dwa, to może dostaniesz większy upust ;))
Goście chyba głównie z tego teraz żyją, więc kupują najlepszy sprzęt dostępny na rynku przydatny w ich pracy, ale jak amator z zasobnością portfela przeciętnego zjadacza chleba ma wydać 1200 $ na hobby, to się nie raz zastanowi.
Pomniejszyłem zdjęcia z wykładu do formatu nadającego się do wrzucenia na forum, ale muszę do tego zrobić komentarz i zgrubne tłumaczenie dla słabo znających lub nie znających angielskiego, więc trochę mi to jeszcze moze zająć, tym bardziej, że wszystkich zdjęć jest około 50.
Póki co, to zeskanowałem serię artykułów o meteorytach, która ukazała się kiedyś w magazynie "Astronomy Now" w stałej pozycji magazynu focus.
Jest tego łącznie 12 stron (właściwie 11, dodałem okładkę magazynu, żeby była parzysta liczba stron) na co składają się trzy artykuły.
Plik jest w formacie pdf, waży około 15 Mb i można go ściągnąć stąd http://www.mediafire.com/?8l1ia8ws3...
... czyli gdy niebo spada nam na głowę :)