ok. nie wiem czy będzie widoczne to w Szkocji, ale:
http://nauka.dziennik.pl/artykuly/3...
Dzisiaj (15/06) można obserwować całkowite zaćmienie Księżyca.
Zaćmienie zacznie się już zanim Księżyc wzejdzie, dla naszej szerokości geograficznej, więc wschodzący ponad horyzont Ksieżyc będzie już całkowicie zaćmiony.
Księżyc wzejdzie około 9.20 lokalnego czasu (BST - British Summer Time) i będzie całkowicie zaćmiony więc może go być trudno znaleźć, zwłaszcza że nie będzie jeszcze całkowicie ciemno. Należy go szukać na południowo-wschodniej części nieba i najlepiej nad niską/płaską linią horyzontu (najlepiej nad morzem).
Całkowite zaćmienie skończy się o 23.03 BST (Księżyc będzie w tym czasie tylko 4 stopnie ponad horyzontem) i przejdzie w zaćmienie półcieniowe. Zaćmienie półcieniowe skończy się zaraz po północy.
Cień Ziemi będzie przesuwał się po tarczy Księżyca z lewej na prawą stronę.
strefa E - strefa całkowitego zaćmienia
strefa D - strefa zaćmienia półcieniowego
Bezchmurnego nieba życzę :) ... i z widokiem na morze na wschód :)
Te czasy były podane za magazynem Sky At Night, ale chyba dotyczą Anglii, która jest dużo bardziej na południe.
Przed chwilą sprawdziłem czasy wschodu Księżyca w programie Stellarium i w Edynburgu wzejdzie on około 22.00 BST, a u mnie na dalekiej północy około 22.30 BST. W moim przypadku, gdy Ksieżyc wzejdzie, to część tarczy wyjdzie już ze strefy całkowitego zaćmienia, pech. No chyba że chmury będą, to wtedy i tak wszystko jedno :P.
Za to w 2015r. będzie widoczne w Szkocji zaćmienie Słońca i wtedy ja będę miał lepiej, bo będzie ono tym głębsze, im dalej na północ :P.
- U mnie dziś w nocy księżyc wyglądał w pewnym momencie 'czarownie'.... Była lekka mgła i nie było widać tarczy tylko taką świecącą 'kulkę' z rozmytymi brzegami i na to nadciągnęła dosłownie tylko smużka granatowych, prawie czarnych chmurek.... Brakło tylko palmy jak na Haiti........ Trwało to w sumie parę minut, ale widoczek był cacy.......:)
A u mnie się właśnie całe niebo zasnuło chmurami i szanse na zdjęcia spadają drastycznie.
Ale może trafię jakąś dziurę w chmurach. Ze zdjęć satelitarnych wygląda, że jest szansa, a może nawet pas chmur do 22.30 zdąży się przewalić, patrząć po tempie jego przesuwu na zdjęciach satelitarnych w czasie rzeczywistym http://www.sat24.com/en/gb
Spired, brakowało mi takiego linku ( pogoda) Miałem kiedyś podobne, ale... zdechły. Rozwaliłeś mnie tym zaćmieniem w 2015 roku. Że też nie miałem o tym pojęcia - dzięki :) Nie wyniosę się ze Szkocji do tego roku - zobaczę całkowite zaćmienie? Zaś wszystkim dziękuję za odnalezienie tej zakurzonej grupy :)
Ja nie pisałem, że to będzie całkowite zaćmienie Słońca, bo nie będzie. Jednak będzie to dość głębokie zaćmienie częsciowe (widoczne również w Polsce), tym głębsze im dalej na północ (u mnie będzie bliskie całkowitego). Aby zobaczyć w 2015 roku całkowite zaćmienie, to trzeba się przejechać na Islandię lub Wyspy Owcze, albo wyczarterować sobie kuter i popłynąc na Północny Atlantyk lub Morze Norweskie. Założę się, że będą loty czarterowe z północnych lotnisk Szkocji, aby zobaczyć całkowite zaćmienie w 2015, zwłaszcza, że będzie ono w marcu, więc szansa że będzie duże zachmurzenie jest spora i takie loty będą prawdopodobnie popularne.
Na filmie poniżej jest pokazany całkowity obszar zaćmienia (mała czarna kropka), jak widać przejdzie blisko północnego wybrzeża Szkocji.
Aaaa :) To tak się sprawy mają. A już zacząłem się podniecać ;) No to jak tak to... Ale ale, przecież to ma być po roku 2012. No to jak będzie? ;)
Zobaczyłem sobie to zjawisko na Starry night - to będzie głębokie zaćmienie :) A na razie jak donosi mi radio, zaćmienie Księżyca będzie można on-line oglądać. Tu? :) http://www.eclipse-live.com/en/2011...
- W tym kompie nawet Stellarium mi się nie otwiera.......!!! Tak sobie myślę, że można było to 'zgrać' z grilowym programem i wizytą w obserwatorium. Nie wiem jak to wygląda, ale pewnie będą obserwować to zjawisko...
- Mam prośbę, wrzucajcie takie przydatne linki także na bloga.... (Może w końcu ten mocniejszy komp, ktoś mi zrobi prawidłowo...)
- Acha, zapomniałem, Bebej 'podepnij' ten link do tematu http://www.emito.net/spolecznosc/gr... w tej grupie, niech wszystko będzie w 'kupie'.... Niechcący się zrymowało........:)
Tutaj można zobaczyć 40 zdjęć z wczorajszego zaćmienia z różnych części świata http://fakty.interia.pl/galerie/nau...
- U mnie niebo zasłoniły chmury, zaczął padać drobny 'kapuśniaczek' i w tych warunkach nawet nie było co marzyć o zobaczeniu choćby skrawka czystego nieba. Tak więc nie pozostało mi nic innego jak obejrzeć ten spektakl na niebie tylko w programie podanym przez Bebeja ( dzienks )
Księżyc pojawił się mocno po północy i przechodząc nad moim balkonem jakby 'kpił' sobie ze wszystkich gapiów, bo pokazał się do połowy. 'Przecięty' w poziomie chmurą jakby wczorajszą - pokazał jedynie dolną, południową półkulę. Północna cześć była kompletnie niewidoczna. Wyglądał jak filiżanka bez ucha, ze stołu, kiedy wszyscy święci mają bal.....
A i mi tylko online pozostało. Nie dość że chmury to widok zaokienny przyprawia o depresję. Kiedyś obiecałem. Teraz pokazuję https://picasaweb.google.com/plonka...
Pierwsza fotka jest SSE druga SE trzecia WSW zaś ostatnia to prawie idealnie S. Auta nie mam, nie mogę gdzieś się "bujnąć" Muszę z domu oglądać :/ A i tak tylko po górowaniu. Wcześniej to ten kretyński blok mi widok zasłania. Co za szalony architekt tak posadowił bloki? Za karę bym mu kazał mieszkać i mieć taki widok jaki mam ja.
Kilka dni temu dostałem kolejny numer Uranii. Ciekawy artykuł jest tam. Ks.prof.dr hab. Wojciech P. Grygiel odnosi się krytycznie do prac Stephena Hawkinsa. Jednocześnie odsyła do książki - Ostateczne wyjaśnianie Wszechświata, gdzie autor ks. prof. dr hab. Michał Heller również krytycznie ( jak podaje autor) analizuje podstawy projektu Hartley`a- Hawkinga. Jako że książkę mam, to zapoznam się wnikliwie z tekstem. Może coś zrozumiem :)
at 29
Pomiędzy panami Ks.prof.dr hab. Wojciechem P. Grygielem i Stephenem Hawkingiem zachodzi sprzeczność interesów (ten pierwszy je ma), więc nic dziwnego, że będą sobie zaprzeczać (a właściwie ten pierwszy będzie). Wszystko z czasem rozstrzygną dane obserwacyjne i tutaj stawiałbym raczej na teorie Hawkingsa, przynajmniej te które są weryfikowalne, bo niektóre to czysta matematyka. Tak przy okazji, to nie słyszałem aby Ks.prof.dr hab. Wojcieche P. Grygiel sformułował jakieś własne teorie, więc jego intencje wyrażone w krytyce przypominają te demonstrowane przez kreacjonistów. W dodatku nie jest on ani profesjonalnym astronomem, ani fizykiem czy matematykiem tylko chemikiem i filozofem, a tytuł profesora nadał mu Uniwersytet Papieski, więc raczej brak mu nawet kompetencji. Ot propaganda.
Hej
Tutaj można wrzucać informacje o bierzących zjawiskach astronomicznych, opisy ich obserwacji i nowości ze świata astronomii.