Mozesz:
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania od 2016 roku
Najważniejszą i wzbudzającą najwięcej kontrowersji zmianą przewidywaną przez projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej z 9 lipca 2014 r. jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji mającej zapobiegać obejściu prawa podatkowego przez podatników. Chodzi o specjalną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/...
W skrocie, nawet jesli dzialasz zgodnie z prawem, a urzad uzna, ze to co robisz to unikanie podatkow to i tak ci swoje dop****oli.
Nigdy nie mialam problemu z EHIC w Pl, ale faktycznie zawsze szla w uzycie tylko w naglych i niespodziewanych. Natomiast wydanie EHIC komus kto mieszka w UE jest samo w sobie uwarunkowane. I nie wiem, czy by to traktowali jako 'wyslany przez pracodawce z UK w delegacje' ;) Moze sie w ktoryms momencie pojawic nieprzyjemny rachunek z wysp
Jezeli nic się nie zmieniło przez ostatnie kilka lat, to w wypadku osób fizycznych (forma samozatrudnienia nie nadaje firmie osobowości prawnej, więc będziesz traktowana jako osoba fizyczna) podstawowym kryterium gdzie powinny być płacone podatki, jest kraj w którym dana osoba przebywa większość czasu w danym roku podatkowym. Także jeżeli ten przepis wciąż obowiązuje, to nawet jeżeli będziesz mieć firmę zarejestrowaną w UK, ale większosć czasu będziesz spędzać w Polsce, to zgodnie z nim musisz płacić podatki w Polsce.
@Malwina
jak wspomniano powyzej. jesli bedziesz mieszkac w Polsce to bedziesz rezydentem podatkowym w Polsce co oznacza, ze musisz tam wykazac wszystkie dochody osiagniete, niezaleznie gdzie, tzn osiagniete zarowno w Polsce jak i poza nia.
w pewnym stopniu daloby sie to obejsc zakladajac w UK spolke LTD. zyski tej spolki bylyby opodatkowane tylko w UK. problem jednak w tym, ze jesli chcialabys czesc tych zyskow przetransferowac do Polski to to i tak bedzie Twoj dochod do opodatkowania w Polsce.
Poza tym, nie wiem jak w Polsce ale np w UK jest zasada, ze nawet jesli firma jest zalozona i dziala za granica, ale jej zarzadzanie odbywa sie z UK to i tak podlega opodatkowaniu w UK.
Samozatrudnienie to zła koncepcja - adres, rozliczanie i inne kwestie. Rozwiązaniem na pewno jest LTD - adres biura wirtualnego już od 45.00 GBP rocznie. Przed wyjazdem do Polski, zrób sobie umowę o prace, NIN i inne, wybierz sobie i podpisz umowę z biurem księgowym i zgłoś biuro jako Twojego Agenta do HRMC.
Księgowa firma co m-c wykona Ci - PaySlip i raz w roku rozliczy LTD oraz Twoją 60kę. Przy stawce np 4 godziny dziennie po 7.20 nie wystąpią żadne płatności.
Do Polski możesz wyjechać w delegację służbową i założyć możesz Oddział własnego LTD. Oddziałem może być również JDG. W UK możesz przez swoje Biuro rozliczyć i Spółkę i PIT. Docelowo skorzystasz.
Mając etat w UK, możesz płacić tylko składkę zdrowotną (ok 270.00- zł) ale nie jestem pewien. W Polsce rozliczając przychody Twoj polski księgowy doda na podstawie PaySlipow przychody po kursie z dnia wypłaty do rozliczenia rocznego - pomniejszając o diety i może być nawet zwrot z przychodów w Polsce.
Sam pomysl jak njbardziej zasadny, masz do tego prawo, jak każdy mieszkający w UE.
pOWODZENIA
Cześć Konrad -
Nie:
1. Koszt otwarcia: 15.00- GBP
2. Czas otwarcia: 2,5 - 3 minuty na stronie Companies House
3. Obsługa 1 raz w roku przez Biuro księgowe, np:
- otwarcie LTD 01.06.2016 r (co m-c masz sprzedaz bez VAT)
- rozliczenie spółki: do 9 m-cy po 01.06.2017 a wiec w 2018
3.1. Koszt rozliczenia Społki w Biurze to od 150 - 250.00 GBP jednorazowo lub więcej gdy setki faktur
4. Rozliczenie właściciela LTD gdy ma etat, to jak wiadomo 60 w kwietniu.
4.1. Kwota zwolniona to ponad 11 tys GBP (polska ponad 3 tys)
Samozatrudnienie jest droższe w utrzymaniu, w wielu przypadkach uciązliwe i negtatywnie wplywa na różne dodatki socjalne, a najważniejsze to ODPOWIEDZIALNOŚĆ - w dzialalności odpowiadasz majatkiem w LTD to wsukości kapitału np. 100 akcji po 1.00 GBP ...
Nie musisz transferować - mając etat w Spółce i jako Dyrektor w Spółce, sam sobie robisz wynagrodzenia i przelewy, korzystasz z banku online, kart itd. Obecnie PKO BP otwiera rachunki dla LTD i Polakom w Polsce.
Więcej w UE jest zgodne z prawem świadczenie Uslug nadgranicznych, więc nie transfer, lecz uslugi. Otwierajac JDG w Polsce i mając etat w Spólce UK placisz zdrowotne, tylko dojdzie koszt obsługi księgowej. Jednak to sie nie opłaca z uwagi na kwotę zwolnioną w Polsce.
Możesz mieć nieograniczoną ilość Spółek LTD, etaty, pobierać wynagrodzenia. Możesz mieszkać tam gdzie chcesz i pracować s swojej Spółce LTD na terenie UK.
Nikomu nic do tego.
Pozdr
@YPDC
LTD ma wiecej obowiazkow i dodatkowych kosztow. Do tego jak wyplacisz sobie ta pensje o ktorej wspominasz w punkcie 4 to jako rezydent podatkowy w Polsce tez powinienes to rozliczyc w Polsce i doplacic tam podatek co powoduje, ze cale zamieszanie z firma w UK przestaje miec sens.
LTD - sorki, ale nie masz wiedzy w tym zakresie.
LTD - nie ma żadnych obowiązków z tej racji, że jest podmiotem.
Obowiązki ma Dyrektor.
Są one bardzo Proste:
- 1 raz w roku - aktualizacja danych - online trwa 10 minut
- 1 raz w roku - rozliczenie swojego PITu - online trwa 15 minut
- 1 raz na 21 miesięcy - rozliczenie Spółki
Zatem o jakich wielu obowiązkach piszesz?.
2 rozwiązania:
Rozliczając się w Polsce, zarabia się na tym, ponieważ odlicza się stawki diet.
Można mieszkać w Polsce i rozliczać się w UK, z tego powodu, że jako Director i Pracownik swojej Spółki, przebywa się w Polsce na delegacji służbowej - a tym samym koszty pobytu w Polsce, Spółka może rozliczyć, jako koszty użyskania przychodu. Nie jest to nic nowego.
Nie piszemy o teorii. tylko o faktycznych rozwiązaniach - które są prowadzone i sprawdzone oraz zweryfikowane przez Urzędy.
Szczególnie ciekawie będzie po wyjściu GB z UE.
pozdr
Obecnie mieszkam w UK, wracam jednak do Polski. Chcę zarejestrować się w UK jako samozatrudniona. Mieszkać będę w Polsce. Tu podejmę pracę na umowę o pracę lub zlecenie. Dodatkowo chcę prowadzić działalność. Usługi przez Internet świadczyłabym i dla klientów z PL, jak i z UK. Jak wygląda kwestia podatkowa i ZUS? Czy mogę mieć nie miłe konsekwencje?