Do góry

Czego oczekuje osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną?

W zasadzie osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną oczekuje odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:

Mimo, że osoba rekrutująca niekoniecznie może zadawać powyższe pytania, powinieneś być przygotowany do odpowiedzi na nie.
Powinieneś rozeznać się, jakich informacji szuka rekrutujący zadając konkretne pytania na każdym etapie trwania rozmowy.

Samoocena kompetencji zawodowych kandydata
Ocena swoich kompetencji zawodowych przez kandydata jest kluczowym etapem przygotowań. Po pierwsze, kandydat powinien skupić się na tych umiejętnościach, które są wymagane do danego stanowiska. Te informacje można znaleźć w następujących źródłach:

Po identyfikacji określonych kompetencji wymaganych w danej ofercie pracy, następny krok to dopasowanie ich do własnych umiejętności. Najlepiej zrobić to następująco: weź kartkę papieru i podziel ją na trzy kolumny. Pierwsza kolumna niech zawiera listę umiejętności i personalne atrybuty, jakich pracodawca oczekuje od kandydata. Druga kolumna to lista twoich umiejętności i zdolności. Nie należy zniechęcać się brakiem konkretnych umiejętności, ponieważ nie istnieje „idealny kandydat”. Trzecia kolumna, w której należy opisać przypadki, gdzie Twoje zdolności i umiejętności były zastosowane. Przykłady mogą być wzięte z historii zatrudnienia na poprzednich stanowiskach lub innych doświadczeń zawodowych. Niektórzy kandydaci niedoceniają swoich umiejętności, z których np. korzystali przez jakiś czas, ale należy pamiętać, że większość nabytych umiejętności można łatwo odświeżyć. Niezbędne jest pamiętać o przypadkach, kiedy wymagane przez potencjalnego pracodawcę umiejętności i atrybuty zostały docenione i podkreślone. Badania sugerują, że głównym problemem na rozmowie kwalifikacyjnej jest brak dowodów na poparcie umiejętności kandydata. Przez określenie „dowody” rozumie się krótka ilustrację czy opis jak daną umiejętność zastosowano w przeszłości. Należy pamiętać, że nie wystarczy napisać „umiejętność pracy w zespole”; trzeba poprzeć to stwierdzenie konkretnym przykładem.

Etap przed rozmową kwalifikacyjną

Zwykle najlepsi kandydaci to ci, którzy się najlepiej przygotowali. Zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, jest niezmiernie ważne zebrać informacje o potencjalnym pracodawcy. Nie powinno być to trudne. Jedną z łatwiejszych metod jest sprawdzenie strony internetowej danej firmy. Ewentualnie można telefonicznie poprosić o przesłanie informacji. Może to być krótka ulotka reklamowa lub raport z rocznej działalności firmy. Nie miej oporów w proszeniu o takie materiały, ponieważ pokazuje to zaangażowanie kandydata w oczach osoby rekrutującej.

Inne źródła informacyjne to:

Rozmowa kwalifikacyjna

Ty powinieneś przekonać osobę rekrutującą, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko pracy.
Jeśli osoba rekrutująca zada pytanie: „Proszę powiedzieć nam kilka słów o sobie”, to jest to świetna okazja, aby wykazać się kompetencjami i pokazać, że to ty jesteś odpowiednią osobą do tej pracy. Staraj się odpowiadać rzeczowo i nie odchodź od tematu. Można zastosować przykłady pochodzące z życia prywatnego czy zainteresowania, ale należy pamiętać, że osoba rekrutująca nie ma potrzeby znać twojego życia osobistego. Zamiast tegopowinieneś wyjaśnić, dlaczego jesteś dobrym kandydatem na to stanowisko. Przygotowując się do rozmowy, warto sporządzić sobie listę odpowiedzi na typowe pytania zadawane kandydatom. W ten sposób poczujesz się pewny siebie w dniu rozmowy.

Kluczowym elementem techniki rozmowy kwalifikacyjnej jest zrozumienie pytań i rozpoznanie jakich informacji szuka rekrutujący zadając dane pytanie. Aby Ci pomóc w zrozumieniu pytań, podajemy kilka przykładów dobrych i złych odpowiedzi na niektóre z nich:

Pytanie

– Dlaczego ubiega się Pan/Pani o te pracę? (Dlaczego mamy Panu/Pani zaoferować to stanowisko).

Zła odpowiedź „Brzmi interesująco”… „Myślę, że mógłbym sobie z nią poradzić” ….To są sztuczne stwierdzenia bez pokrycia.

Dobra odpowiedź Opisanie swoich zdolności i umiejętności z przykładami oraz odniesienie tych umiejętności do danej oferty pracy. To jest szansa na autoprezentacje siebie w efektywny sposób. Zależy Tobie na tym aby pracodawca zauważył Twoje doświadczenie zawodowe, entuzjazm, uzdolnienia i odpowiedni profil osobowy.

Pytanie

– Dlaczego Pan/Pani zamierza odejść z obecnej pracy? (Dlaczego Pan/Pani chce tę pracę?).

Zła odpowiedź „Mam dość wszystkiego w mojej pracy” …. „Nie mam dobrych stosunków z
kierownikiem”

Dobra odpowiedź Wyjaśnienie dlaczego ta oferta idealnie pasuje do twoich uzdolnień i ambicji.

Pytanie

– W jaki sposób zostałby Pan/Pani opisany przez przyjaciela? (Jak chciałbyś zostać opisany).

Zła odpowiedź „Dobry kompan do zabawy”, “Super, zawsze skory na imprezy”….

Dobra odpowiedź Należy przypomnieć sobie swoje dobre cechy np. ‘zawsze uprzejmy’,
’entuzjastyczny’, ‘niezawodny’

Pytanie

– Z kim masz problemy w pracy? (Jak odnosisz się do innych współpracowników?)

Zła odpowiedź „Szybko niecierpliwie się z mniej zdolnymi kolegami”…. „Kierownicy, którzy wprowadzają zmiany – nie zgadzam się z nimi”.

Dobra odpowiedź Opisz, że umiesz tworzyć dobre stosunki z współpracownikami na rożnych szczeblach i podaj przykłady. Możesz zostać zapytany o podanie przypadku rozwiązania trudnej sytuacji z klientem lub przykład poprawienia relacji w zespole.

Pytanie

– Jakie są Twoje słabe strony? (W jaki sposób pokonujesz własne słabość?).

Zła odpowiedź „Nie mam żadnych słabych punktów” …. „Łatwo się dekoncentruję”.

Dobra odpowiedź Opisanie jakiejś słabej cechy i sposobu, w jaki została ona pokonana, na przykład w procesie uczenia się i stała się jedną z pozytywnych cech. Najlepiej unikać stwierdzenia, że jesteś perfekcjonistą, ponieważ zbyt wielu ludzi to powtarza.

Przykładowe pytania

Pytania kandydata

Zwykle pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej jest możliwość zadawania pytań komisji rekrutacyjnej. Pamiętaj, że to jeszcze nie koniec rozmowy kwalifikacyjnej i jest to kolejna okazja żeby zrobić dobre wrażenie. Wykorzystaj ją i zadaj jedno lub dwa dobrze przemyślane pytania, po czym zakończ rozmowę w pozytywnym tonie.

Zawsze miej przygotowana listę sensownych pytań, ponieważ przekonasz się, że na wiele z nich udzielisz odpowiedzi w czasie rozmowy.

Brak alternatywnych pytań może postawić Cię w niewygodnym położeniu. Nie zadawaj pytań na temat zarobków, wakacji, korzyści płynących z danej pracy lub czegokolwiek co wiąże się z podejrzeniem, że twoje zainteresowanie tą praca ma tylko podłoże korzyści odnoszących się do Ciebie.

Pytania, które możesz zadać to:

Dobre rady
Nie obawiaj się pytać o wyjaśnienie jeśli nie rozumiesz pytania. Zastanów się krótko zanim udzielisz odpowiedzi na pytanie. Nawet, jeśli dokładnie znasz odpowiedź, w ten sposób unikniesz posądzenia, że cytujesz książkę.

Mowa ciała jest ważna wiec pamiętaj o uścisku dłoni na powitanie i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego.

Naturalną reakcją jest bycie lekko zdenerwowanym, ale dobre przygotowanie pomoże zredukować negatywne skutki zdenerwowania.

Zawsze należy odpowiednio dopasować odpowiedzi do oferty pracy. Bądź świadomy, że rzadkością jest, że osoba rekrutująca pomaga kandydatowi. Pytania mogą być wymijające. Osoba prowadząca rozmowę oczekuje własnej inicjatywy od kandydata. Pod żadnym pozorem nie wspominaj niczego, co może wpłynąć na negatywne postrzeganie kandydata.

Traktuj rozmowę kwalifikacyjna jako konwersacje w obie strony.

Zawsze upewnij się gdzie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna.

Nie obawiaj się podkreślenia istotnych cech wymienionych w życiorysie lub podaniu o prace. Pamiętaj o kulturze ubioru we firmie i zaprezentuj się w sposób odpowiedni na tę okazję.

Po rozmowie kwalifikacyjnej
Jest wskazane aby zrewidować przebieg rozmowy kwalifikacyjnej i wysnuć odpowiednie wnioski na przyszłość. Zrobienie notatek zaraz po rozmowie pozwoli ci zapamiętać, jak się zaprezentowałeś. To pomoże udoskonalić Ci technikę ubiegania się o pracę. Jeśli nie zostałeś wybrany to powinieneś skontaktować się z kierownikiem firmy i poprosić o nieformalny komentarz na temat twojej rozmowy. Takie komentarze pomogą ci w dokonaniu analizy i lepszym przygotowaniu się na kolejne rozmowy.

Więcej informacji na temat rozmowy kwalifikacyjnej można znaleźeć na stronie www.careers-scotland.org.uk.

Lubię to  Śledź 

Komentarze