Rozwijanie lub kształtowanie kariery zawodowej polega na podejmowaniu właściwych dla siebie decyzji.
Istotne jest spełnienie następujących założeń:
Kiedy już podjąłeś właściwe decyzje, będziesz musiał to zrealizować.
Czym jest CV?
CV to skrót łacińskiego określenia „curriculum vitae”co oznacza „historia życia” lub życiorys. CV zawiera informacje odnośnie wykształcenia i doświadczenia zawodowego danej osoby. Celem CV jest przekonanie przyszłego pracodawcy aby zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną. CV może ustawić porządek rozmowy kwalifikacyjnej oraz istotnie wpłynąć na wybór tematu do dyskusji. Zestaw pytań do kandydata może zależeć od tego jakie informacje zostały zawarte w jego życiorysie. Dłuższe listy motywacyjne zawierają podobne szczegóły jak życiorys, ale dodatkowo informacje związane z organizacją, w której ubiegasz się o pracę. Takich informacji nie umieszcza się w CV.
W jakich okolicznościach użyjemy CV?
Jest kilka sytuacji kiedy można lub trzeba wysłać CV:
Cel pisania życiorysu
Twój życiorys jest twoim osobistym narzędziem marketingowym. Daje ci szansę „sprzedania” twoich umiejętności potencjalnemu pracodawcy. Skonstruuj go w taki sposób, aby podkreślić swoje atrybuty, silne strony – żeby twoje podanie o prace było wyjątkowe. Twoim celem jest zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Pracodawcy korzystają z życiorysów lub listów motywacyjnych kandydatów w podejmowaniu decyzji kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną lub kogo na nią nie zaprosić. Na przykład rekrutujący odrzucają w pierwszej fazie selekcji podania o pracę, które są źle napisane. Zatem wygląd twojego CV jest bardzo ważny.
Masz prawo nie wiedzieć czego dokładnie oczekuje dana organizacja czy firma. Jakkolwiek staranne przygotowanie życiorysu zawierającego informacje popierające Twoje podanie, jest najlepszym sposobem zapewnienia sobie miejsca na rozmowie kwalifikacyjnej.
Prezentacja informacji w życiorysie
Aby szczegóły informacji były czytelne i łatwe do zidentyfikowania należy je podzielić na części i nadać każdej z nich tytuł. Najczęstszy typ życiorysów to typ chronologiczny – informacja zamieszczona jest w porządku chronologicznym od bieżących informacji zaczynając i idąc wstecz do coraz bardziej odległych w czasie.
CV zawsze zaczyna się od standardowych danych takich jak:
Te dane nie mają tytułu i zwykle umieszcza się je na górze pierwszej strony. Następnie segregujemy informacje pod nagłówkami takimi jak:
Profil osobowy
Obecnie do powszechnego zwyczaju należy zamieszczanie „profilu osobowego” w życiorysie. Jest to orzeczenie długości 2-3 zdań, które służy podsumowaniu adekwatnych do stanowiska, o które się ubiega kandydat, umiejętności i atrybutów osobistych. Jest także dobra okazja do naświetlenia celów kariery zawodowej.
“Posiadający dobre kwalifikacje i doświadczenie Kierownik Produkcji charakteryzujący się doskonałymi zdolnościami nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz umiejętnościami rozwiązywania problemów. Pewny swoich możliwości ma wysoko rozwinięte zdolności organizacyjne i rozwojowe, jest wyczulony na szczegóły oraz odporny na wysoki stres w pracy.”
W twoim życiorysie pracodawca powinien znaleźć dowody na to, że jesteś odpowiednim kandydatem do oferowanej pracy. Możesz to zrobić w następnej części „Kluczowe umiejętności”.
Kluczowe umiejętności
Wylicz w punktach od 4 do 8 kluczowe umiejętności niezbędne to danej pracy. Na przykład:
Podsumowanie osiągnięć zawodowych lub historia zatrudnienia
Najlepiej zacznij od aktualnej pracy lub tej, którą zakończyłeś niedawno. Podaj daty (rok lub
miesiąc i rok) zatrudnienia, nazwę firmy i region kraju jeśli jest to istotne. Następnie podaj nazwę zajmowanego przez Ciebie stanowiska i krótki opis obowiązków. Zwróć uwagę na zakres obowiązków i za co byłeś odpowiedzialny, istotne zagadnienia pracy itd. Nawet jeśli wyliczyłeś wiele prac, podaj szczegóły tylko tej, w której obecnie pracujesz i tej najbardziej pasującej do oferty, na którą odpowiadasz. Pozostałe krótko podsumuj. Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest niewielkie, wtedy dodaj informacje o pracy wakacyjnej, kontraktach i pracy wolontariackiej.
Wykształcenie
Podaj szczegóły swojej edukacji, do jakich szkół uczęszczałeś i jakie kwalifikacje zdobyłeś.
Tak jak w przypadku historii zatrudnienia, instytucja do której uczęszczałeś ostatnio powinna być wymieniona jako pierwsza. Na przykład:
Praktyka zawodowa
W tej części CV można zawrzeć dodatkowe kwalifikacje zdobyte podczas zatrudnienia, nabyte podczas praktyk rozwijających karierę przez pracę. Dla przykładu:
Ważne: Sekcja o wykształceniu i praktyce zawodowej może być połączona. Szczegóły na temat wykształcenia i praktyki zawodowej mogą być umieszczone przed historią zatrudnienia. Dotyczy to przypadku kiedy zdobyte kwalifikacje zawodowe są bardziej odpowiednie niż doświadczenie zawodowe.
Dane personalne
Należy wymienić:
Ważne: Nie ma potrzeby podawania informacji na temat stanu cywilnego i posiadania Dzieci jeśli nie ma to związku ze zdolnością do wykonywania pracy.
Referencje
Niektórzy umieszczają nazwiska i adresy osób, które mogą udzielić im referencji. Zwykle są to byli pracodawcy lub nauczyciele. Może to być także ksiądz, oficer policji lub kogoś kto nas dobrze zna. Nie jest konieczne wyliczenie wszystkich dostępnych referencji na tym etapie, w szczególności jeśli chcesz wysłać tę samą wersję życiorysu do różnych pracodawców i możesz potrzebować różnych referencji. Jeśli zdecydujesz się podać nazwiska osób, które mogą udzielić ci referencji, upewnij się najpierw, że są one skłonne wydać ci referencje. Alternatywnie, zamiast nazwisk możesz napisać „doskonałe referencje dostępne na życzenie”.
Dodatkowe części życiorysu
Jeśli potrzeba, można dodać następujące nagłówki:
Jeśli zdecydujesz się zawrzeć w CV te informacje, umieść je przed nagłówkiem Dane Osobowe.
Co należy napisać w życiorysie
Zanim zaczniesz komponować swój życiorys musisz zebrać jak najwięcej informacji. Pomyśl o wszystkich faktach jakie wymagają podania dat, wyników egzaminów lub zdobytych kwalifikacji. Ważną rzeczą jest pamiętać, że kimkolwiek jesteś, bez względu na to w jakim wieku i jakie posiadasz doświadczenie zawodowe (nawet jeśli nie masz żadnego), wciąż jesteś w stanie napisać pozytywnie brzmiący życiorys.
Pamiętaj wziąć pod uwagę całokształt doświadczeń zawodowych, zarówno obecnych jak i przeszłych – pracę wolontariacką, pracę społeczną, pracę w ograniczonym wymiarze czasowym, hobby, uprawiany sport, pomoc ludziom, zajęcia domowe.
Jeśli interesuje cię konkretna oferta pracy, przeczytaj ją uważnie i wypisz wszystkie informacje w niej zawarte – tytuł oferty, wymagane doświadczenie, umiejętności, kwalifikacje itd. Następnie przeprowadź jak najbardziej wyczerpujący wywiad o firmie. Wybierz te wymagania, które uważasz, że są najważniejsze dla pracodawcy. Wylicz przykłady na to, że spełniasz te wymogi. Ważne jest aby tą informację zawrzeć w życiorysie.
Pamiętaj o wyżej wspomnianych wymaganiach pracodawcy komponując twój życiorys. Podkreśl szczególnie aspekty twojego doświadczenia zawodowego, obowiązków, zakresu odpowiedzialności, umiejętności fachowych, sukcesów itd., które w najbardziej ewidentny sposób spełniają te kryteria, tak aby pracodawca mógł jasno zobaczyć, że jesteś odpowiednim kandydatem do tej pracy.
Życiorysy ogólne (wielokrotnego użytku) lub odpowiadające na specyficzną ofertę
Od ciebie zależy czy preferujesz mieć jedną wersję życiorysu na różne oferty czy ściśle skrojony życiorys, dopasowany do konkretnej oferty pracy. Życiorysy ogólne to takie, które mają jedną wersję, której kopie możesz wysłać ubiegając się o jakąkolwiek pracę. W przypadku specyficznej oferty wymagany jest konkretnie pod nią skomponowany życiorys. Przygotowując się do napisania go, musisz zdobyć informacje związane z dziedziną pracy i stanowiskiem, które jest ogłaszane. Im bardziej twój życiorys jest spokrewniony lub pasujący do oferty, tym większe jest prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.
Listy motywacyjne
Razem z życiorysem musisz wysłać list motywacyjny. List motywacyjny musi być napisany pod konkretną ofertę pracy/konkretną firmę i w żadnym wypadku nie powinno się go uogólniać. Powinny być one zawsze zaadresowane do konkretnej osoby, która zajmuje się rekrutacją i powinny podkreślać atrybuty osoby aplikującej i jej doświadczenie zawodowe wymagane w ogłaszanej pracy.
Jeśli masz dostęp do komputera, możesz łatwo przekształcić twoje ogólne CV w specyficzne do danej oferty. Aby tego dokonać, musisz wziąć swój życiorys i poustawiać informacje w nim zawarte w taki sposób, aby podkreślić elementy ważne w kontekście pracy, o którą się ubiegasz. Powinno się również dołączyć list motywacyjny, w którym trzeba zwrócić uwagę na te właśnie części życiorysu oraz wyjaśnić twoje zainteresowanie pracą, firmą czy projektem.
10 powszechnie popełnianych błędów przy pisaniu życiorysu
Pracodawcy i agencje rekrutacyjne zwracają uwagę na 10 najczęściej popełnianych błędów przy pisaniu życiorysu. Źle napisany życiorys jest według nich:
Więcej informacji na temat jak pisać CV można znaleźć na stronie www.careers-scotland.org.uk.
Komentarze 1
Jeśli po polsku cv jest życiorysem,to po co uzywac lacinskiego skrotu,w dodatku wymawianego po angielsku ? Przeciez bogini zwycięstwa z pomnika w Warszawie to nie najki-a i takie coś już slyszalem...Wszędzie zresztą w dobrym tonie jest wymawianie nazw obcych w oryginalnym brzmieniu.A moze sie mylę?
Zgłoś do moderacji