Do góry

Nauczyciele polonijni ze Szkocji spotkają się w Edynburgu

11 września w edynburskiej The Signet Library odbędzie się spotkanie nauczycieli polonijnych pracujących na terenie Szkocji. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Konsulat Generalny w Edynburgu.

W spotkaniu, które otworzy konsul gneralny Łukasz Lutostański, weźmie udział minister ds. konstytucji, spraw zewnętrznych oraz kultury Angus Robertson oraz przedstawiciele szkockich organizacji edukacyjnych. Dyrektorzy szkół polonijnych będą mieli też okazję spotkać się z wicedyrektorem Instytutu Rozwoju Język Polskiego im. Świętego Maksymiliana Kolbego.

„Wydarzenie ma na celu uhonorowanie pracy nauczycieli i podziękowanie im za ich wysiłek wkładany w pracę z polskimi dziećmi w szkołach polonijnych w Szkocji” – informuje Konsulat Generalny w Edynburgu.

Według danych polskiego konsulatu w całej Szkocji działa 26 szkół polonijnych, w których uczy się ponad 3 tys. uczniów, czyli ponad 16 proc. polskich dzieci (w wieku szkolnym) mieszkających w Szkocji. Z inicjatywy Konsulatu Generalnego wkrótce rozpocznie się kampania pod hasłem #WiemKimJestem zachęcająca polskich rodziców do zapisywania swoich dzieci do szkół polonijnych.

The Signet Library

Spotkanie polskich nauczycieli odbędzie się w The Signet Library, która zapisała się w polskiej historii i kulturze. W 1821 r. rodzina Zamoyskich przekazała bibliotece 93 dzieła związane z polską literaturą i kulturą. 50 dzieł przekazał też hrabia Sobański. Darowizna była wyrazem podziękowania za umożliwienie przedstawicielom polskiej arystokracji nauki w Szkocji. Edynburg był na początku XIX wieku głównym ośrodkiem nauki ekonomii w Europie. 1820 r. trzech polskich arystokratów przybyło do Szkocji, aby studiować tu teorię ekonomii. Jednym z nich był Adam Konstanty Zamoyski (1804-1880).

Celem przekazana przez poslkich arystokratów kolekcji była też ochrona i zachowanie elementów kultury polskiej. W rodzinie Zamoyskich był zwyczaj lokowania narodowych skarbów w różnych miejscach Europy.

Z kolekcji przekazanej przez polskich arystokratów korzystało w czasie II wojny światowej wielu polskich żołnierzy. W marcu 1941 r. przeglądu zbiorów dokonał Prezydent RP i jego najbliżsi współpracownicy. W 1962 roku WS Society – właściciele biblioteki, podarowało zbiory Bibliotece Narodowej Szkocji.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze