Książka będzie mieć tytuł „The Forgers” („Fałszerze”), nawiązujący do wystawiania przez Grupę Ładosia fałszywych paszportów dla Żydów, co dawało im szanse na przeżycie wojny, zaś podtytuł brzmi: „Zapomniana historia najbardziej śmiałej operacji ratunkowej Holokaustu”.
W 1941 r. w Bernie polscy dyplomaci we współpracy ze środowiskami żydowskimi rozpoczęli tzw. akcję paszportową, której celem było ratowanie Żydów przed Holokaustem. Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss oraz Juliusz Kuhl - którzy tworzyli Grupę Ładosia - wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich, głównie Paragwaju, na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą.
Thrill upon thrill - very excited to share the cover of the UK edition of my new book “The Forgers”, on the amazing story of the Ładoś Group, which will be published by @TheBodleyHead in August this year!! Please RT! pic.twitter.com/qfYh6eZxvV
— Roger Moorhouse (@Roger_Moorhouse) February 21, 2023
Była to szansa na internowanie tych osób oraz ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych, nie zaś transport do obozów śmierci. Szacuje się, że członkowie Grupy Ładosia wystawili 8-10 tys. takich fałszywych paszportów.
Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat. Najważniejsze z nich to „Pakt diabłów”. Sojusz Hitlera i Stalina” o współpracy niemiecko-sowieckiej w latach 1939-1941, „Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie” oraz „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi” o polskiej wojnie obronnej.
W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wkład w rozpowszechnianie wiedzy o polskiej historii w Wielkiej Brytanii.
Komentarze
Zgłoś do moderacji