Formy przemocy wobec kobiet, które prezentuje kampania „Enough”, obejmują przemoc domową (w tym kontrolowanie lub stosowanie przymusu), nękanie w miejscach publicznych, niechciany dotyk, nękanie w miejscu pracy, tak zwane „revenge-porn” (czyli rozpowszechnianie zdjęć lub nagrań wideo o charakterze seksualnym bez zgody danej osoby), cyberflashing (czyli wysyłanie nieznajomym nieprzyzwoitych zdjęć o zabarwieniu seksualnym), przymusowe małżeństwo i stalking (czyli śledzenie i nagabywanie).

Takie nadużycia mogą dotknąć każdego i wielu z nas było ich świadkami, niezależnie od tego, czy oprawcą był obecny lub były partner, członek rodziny, kolega, przyjaciel czy nieznajomy.
Brytyjskie statystyki pokazują, że te problemy nieproporcjonalnie częściej dotykają kobiet. Jedna na pięć kobiet pada ofiarą napaści lub usiłowania napaści na tle seksualnym przynajmniej raz w swoim życiu, ponad 27 proc. kobiet doznało przemocy domowej od czasu, odkąd ukończyły 16 lat, a 20 proc. w wieku 16-74 doświadczyło stalkingu.
Kampania „Enough”, która stanowi część rządowej strategii walki z przemocą wobec kobiet i dziewcząt, podkreśla szereg działań, które można podjąć, jeśli jesteś świadkiem przemocy – jest to reagowanie i odpowiadanie na przejawy nadużyć, okazywanie wsparcia ofiarom lub zgłaszanie właściwym służbom.
W ramach kampanii uruchomiono stronę internetową, która zawiera dalsze wskazówki dotyczące bezpiecznej interwencji i zgłaszania nadużyć, przykłady działań wspierających wobec ofiar przemocy oraz porady dla osób, które uznają, że ich zachowanie wymaga zmiany. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gov.uk/enough.
Komentarze
Zgłoś do moderacji