Do góry

W Londynie zmarł Jan Pieńkowski, ceniony ilustrator książek

Jan Pieńkowski był nie tylko cenionym twórcą ilustracji, ale i projektantem książek dla młodych czytelników. Specjalizował się zwłaszcza w rozkładanych książkach tzw. pop-up books.

W 1979 r. został po raz drugi nagrodzony medalem Kate Greenaway Medal za książkę „Haunted House”. To główna brytyjska nagroda przyznawana ilustratorom książek dla dzieci, a wyróżniona pozycja wciąż jest jedną z najlepiej sprzedających się w historii książek typu pop-up.

„Jan Pieńkowski był niezwykle oryginalnym ilustratorem, pisarzem i projektantem książek typu pop-up, którego polskie dzieciństwo i doświadczenia uchodźcy wojennego wpłynęły na twórczość. Opublikował ponad 140 książek dla dzieci, a istotę swojej bogatej twórczości opisywał po prostu jako opowiadanie historii obrazami” - napisał we wspomnieniu o zmarłym dziennik The Guardian.

Za swoje osiągnięcia polski ilustrator był także dwukrotnie nominowany do nagrody Hansa Christiana Andersena, najważniejszego międzynarodowego wyróżnienia dla twórców literatury dziecięcej. W 2019 r. Jan Pieńkowski został nagrodzony przez brytyjską fundację BookTrust za całokształt twórczości.

Jan Pieńkowski urodził się w 1936 roku w Warszawie. Jego rodzina uciekła z Polski po upadku powstania warszawskiego. Gdy miał 10 lat osiedlili się w Wielkiej Brytanii, gdzie dokończył edukację. Pieńkowski był absolwentem Cambridge University. Jak wspominał w wywiadach, pomysł na ilustrowanie rozkładanych książeczek narodził się u niego w najmłodszych latach życia.

W czasie wojny, w jednym ze schronów, żołnierz pokazał mu wycinanki z gazet. Wiele lat później Jan Pieńkowski zaczął projektować rozkładane kartki bożonarodzeniowe. Następnie zaczął tworzyć ilustracje do książek, współpracując m.in. z takimi autorkami dziecięcych bestsellerów jak Joan Aiken czy Helen Nicoll.

Jan Pieńkowski zmarł 19 lutego w Londynie. Cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową, a w ostatnich latach także na Alzheimera.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze