Spośród ponad 6 milionów wniosków o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które złożyli obywatele wszystkich uprawnionych do tego państw, Polacy złożyli ponad jedną szóstą, co stanowi absolutny rekord. Dokładna liczba to 1 107 060. To więcej niż podawały wszystkie wcześniejsze statystyki, w tym The Office for National Statistics.
Niewiele mniej, bo 1,08 mln złożyli Rumuni, co jest chyba jeszcze większym zaskoczeniem, gdyż biorąc pod uwagę oficjalną populację Rumunii – 19,1 mln – stanowi to ponad 5 proc. obywateli tego państwa.
Na kolejnych miejscach są obywatele Włoch (550 tys.), Portugalii (418 tys.) i Hiszpanii (356 tys.). Polacy są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę wniosków złożonych w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, natomiast w Anglii na drugim – za Rumunami.
Część wniosków od Polaków z Polski
Do 30 czerwca rozpatrzono 1,007 mln wniosków złożonych przez obywateli polskich, z czego 77 proc. zakończyło się przyznaniem statusu osoby osiedlonej, a 20 proc. – tymczasowego statusu. To najwyższy odsetek wniosków z pełnym statusem. Dla porównania – w przypadku obywateli Rumunii, pełny status otrzymało 33 proc.
Liczba wniosków od Polaków to i tak znacznie więcej niż wynoszą szacunki ONS. Podobnie jest w przypadku obywateli innych państw UE. Według szacunków na koniec czerwca 2020 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 3,482 mln obywateli UE, w tym 815 tys. obywateli polskich, przy czym obie liczby wykazują trend spadkowy.
1 107 060 wniosków od Polaków może też wynikać z faktu, że uprawnione do ich składania były nie tylko osoby faktycznie mieszkające w Wielkiej Brytanii, ale też te, które w przeszłości mieszkały na Wyspach, a później wyjechały. Można więc założyć, że część osób aplikowała o settled status z Polski, aby w razie czego mieć możliwość powrotu na Wyspy.
Komentarze 11
Niemniej zaskakująca jest liczba Portugalczyków, 418 tysięcy to ponad 4% populacji tego kraju.
#1:
Myślę, że dane nie są zbyt precyzyjne. Na portugalskim paszporcie funkcjonują tutaj mieszkańcy dawnych kolonii (np. Angola, ale i przybysze z Ameryki Południowej), rumuńskim paszportem posługuje się wielu mieszkańców Mołdawii i Ukrainy.
Polowe Rumonow to rumunscy cyganie.
Poczekqjmy az Polska wyjdzie z unii i bedziemy siw na kolejnym serwisie rejestrowac, srednio co 4 lata jakis jazz wiec pewnie kolo 2024...
Wolnej Polski daj na Panie,aby z tego bagna wyszla.