KinoTerapia to klub dyskusyjny, który wykorzystuje kinowe hity jako pretekst do wymiany poglądów na tematy z obszaru psychologii. Pomysł na projekt narodził się w czasie zeszłorocznej akcji Oswoić depresję.
Spotkania będą się odbywały co miesiąc, są bezpłatne i mają charakter warsztatowy, a każdy z uczestników jest zachęcany do aktywnej rozmowy. W czasie zamkniętej sesji uczestnicy oglądają fragmenty filmów, a następnie w podgrupach debatują o przedstawionym problemie. Nad przebiegiem dyskusji czuwają ekspertki ds. psychologii i komunikacji społecznej.

Projekt dla Polaków na Wyspach
Projekt KinoTerapia jest skierowany do Polaków i osób polskojęzycznych mieszkających w Wielkiej Brytanii, a w szczególności w Szkocji i działa pod auspicjami edynburskiej organizacji Feniks – Counselling, Personal Development and Support Services Ltd.
W czasie lockdownu spotkania odbywają się online za pośrednictwem platformy Zoom. Link do sesji otrzymują uczestnicy zarejestrowani na platformie Eventbrite.
Największe kinowe hity
Wśród filmów, nad którymi organizatorki będą chciały się pochylić, są największe polskie i zagraniczne produkcje kinowe ostatnich lat, a wśród poruszanych zagadnień znajdą się takie tematy jak: równowaga między życiem zawodowym i prywatnym („Mroczne wody”), różne sposoby na przeżywanie żałoby („Cząstki kobiety”), relacje małżeńskie/partnerskie i decyzja o rozwodzie lub rozstaniu („Historia małżeńska”), mowa nienawiści i kompleks mesjasza („Hejter. Sala samobójców”), poważne zaburzenia psychiczne, osobowość socjopatyczna i gniew społeczny („Joker”).
Na pierwszy ogień idzie wspólne oglądanie fragmentów czarnej komedii kryminalnej „Na noże” z gwiazdorską obsadą: Jamie Lee Curtis, Daniel Craig, Christopher Plummer, Chris Evans, Don Johnson i Ana de Armas.
Ucieczka w świat filmów i seriali
Jedną z prowadzących spotkanie będzie Magdalena Kosmala absolwentka studiów magisterskich z psychologii na Akademii Ignatianum w Krakowie.
Obecnie sposoby spędzania naszego wolnego czasu są ograniczone, natomiast ucieczka w świat filmów i seriali, w pewnym stopniu pomaga nam walczyć z monotonią, pozwala nam na przypomnienie czasów przed pandemią. Relacje, których teraz tak może nam brakować, oglądamy na ekranie. Natomiast kontakt z drugą osobą, również ten online – pozwala zmniejszyć nam poczucie samotności, daje możliwość wymiany swoich myśli z innymi oraz poczucie, że nie jesteśmy w tej trudnej sytuacji całkiem sami
– tłumaczy Magdalena Kosmala.
Nad strukturą każdego spotkania będzie czuwać Magdalena Grzymkowska – absolwentka kursu Nonviolent Communication, która zwróci uwagę na zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną.
Komentarze 11
jako mały psycholog Omegana, musze być profesjonalny i po prostu wziąć udział w takim wirtualnym spotkaniu. dzięki temu, może będę mógł lepiej pomóc mojemu podopiecznemu.
Knighs out, zajebisty film. Bodajze ostatni jaki obejzalam w kinie przed cv19
Zgadzam sie, niespodziewane zwroty akcji.
"Knives" kurka - #2 brzmi jak tani pornol :) (prawie)
:D