Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii także będą mogli zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Aby oddać głos należy wystąpić do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 4 czerwca.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku o ujęcie w spisie wyborców. Można to zrobić poprzez:
- usługę e-Wybory
- złożenie wniosku w postaci papierowej, podpisanego własnoręcznie (osobiście lub listownie)
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych)
Dzięki usłudze e-Wybory wyborca samodzielnie wybiera dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania za granicą, a następnie wprowadza wymagane dane. Aby zgłosić się do spisu przy użyciu e-Wybory nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z urzędami konsularnymi w Wielkiej Brytanii:
- Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Londynie: [email protected] lub (+44) 207 8228 900
- Konsulat Generalny RP w Belfaście: [email protected] lub (+44) 289 620 9500
- Konsulat Generalny RP w Edynburgu: [email protected] lub (+44) 131 551 7153
- Konsulat Generalny RP w Manchesterze: [email protected] lub (+44) 161 245 4144
Kalendarium
- Do 20 maja konsul publikuje w formie obwieszczenia informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji.
- 20 maja upływa termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników wyborczych.
- 23 maja upływa termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych.
- 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
- Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
- Dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego – 9 czerwca: głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą odbywa się między godz. 7:00 a 21:00 czasu miejscowego. Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym (8 czerwca 2024 r.).
Komentarze 14
Informujecie o wyborach czy reklamujecie fejsbunia?
W Szkocji do tej pory zarejetrowało się 55 osób. :/
Nie kazdy sie interesuje co sie w Polsce dzieje i kogo gdzie wybieraja. Po mnie np to splywa. Widocznie wiekszosc tak ma. Ale rozumiem ze sa i zapalency co sie tym ekscytuja (bo maja nudne zycie?).
Zauważyłem, że o nudnym życiu innych najczęściej piszą ci, którzy sami nie mają nic ciekawego do zaoferowania/do powiedzenia.
Rozumiem, że są ludzzie, którzy nie potrafią połączyć kropek i zapomnieli, dlaczego wyemigrowali, a do szczęścia wystarcza im najeść się i napić przed telewizorem.
To nie kwestia zainteresowań, a samoświadomości. Wybory towarzyszą ludziom od zawsze, dobry przewodnik stada bardzo często był gwarantem przetrwania plemienia. Tacy przewodnicy występują też wśród zwierząt - można więc przypuszczać, że są one mądrzejsze od niektórych użytkowników/użytkowniczek forum.
Oczywiście zawsze potrzebny był też ktoś niekoniecznie mądry, ale chętny ugotować zupę, zacerować skarpetki czy wypiąć dupę, nawet jeśli było mu wszystko jedno, komu gotuje, ceruje i przed kim wypina tyłek.
Ciekawe spostrzezenia, z wlasnego doswiadczenia?
Uwazam ze jesli ktos wyjechal w mlodym wieku 20 lat temu, zapuscil korzenie i nie ma planow powrotu to niech sie lepiej skupi na kraju w ktorym zyje a nie na reszcie swiata. Nie musimy wszedzie swoich 5 groszy wtracac. Ale kto co lubi.
Btw, liczby i tak mowia same za siebie i to nie znaczy ze wiekszosc polakow w Szkocji jest "niekoniecznie madra".