Dziś rozpoczyna się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Organizatorem spotkania liderów 47 państw jest Wielka Brytania. Na miejsce spotkania wybrano wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pałac Blenheim w hrabstwie Oxfordshire, w którym urodził się Winston Churchill. Kluczowymi kwestiami, które zostaną poruszone, będzie m.in. wsparcie dla Ukrainy oraz walka z nielegalną imigracją. W spotkaniu uczestniczy premier Donald Tusk.
Dla nowego rządu Partii Pracy, która po 14 latach przejęła rządy od konserwatystów, szczyt ma być szansą na nowe otwarcie w relacjach z Unią Europejską po latach napięć wywołanych Brexitem.
Premier Keir Starmer planuje wykorzystać spotkanie do promowania działań mających na celu zabezpieczenie granic kontynentu, jednocześnie intensyfikując wysiłki na rzecz rozwiązania problemu zaległości w rozpatrywaniu wniosków o azyl w Wielkiej Brytanii. Premier spotka się m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, aby otworzyć nowy rozdział w relacjach brytyjsko-francuskich.
'President Zelenskyy, we salute you once again.'
— Sky News (@SkyNews) July 18, 2024
PM Sir Keir Starmer begins his opening address at the European Political Community summit by acknowledging the Ukrainian president, saying that the UK 'will stand with him for as long as it takes'.https://t.co/xItZsH7tea pic.twitter.com/WvSgrwbBD4
Imigracja, wojna i Trump
Współpraca w zakresie obrony i bezpieczeństwa będzie jednym z głównych tematów dyskusji z prezydentem Macronem, obok kwestii zawieszenia broni w Gazie, zmian klimatycznych oraz nielegalnej imigracji. W artykule dla francuskiej gazety Le Monde Starmer podkreślił, że silniejsze relacje z Francją są niezbędne, a jego rząd jest „zdeterminowany, aby zresetować” stosunki z Europą”.
Minister spraw zagranicznych David Lammy w wywiadzie dla BBC Breakfast stwierdził, że szczyt jest okazją do „zresetowania relacji z Europą”. Lammy podkreślił, że imigracja jest „problemem w całej Europie” i że jest to priorytet, obok kwestii bezpieczeństwa i wojny na Ukrainie. Stąd oczekuje się, że w spotkaniu weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
W wywiadzie dla programu „Today” minister zauważył, że w kontekście możliwej wygranej Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, „Europejczycy będą musieli wziąć na siebie większy ciężar zapewnienia bezpieczeństwa w Europie”.
David Lammy has defended calling Donald Trump a neo-Nazi sociopath, saying all politicians had something to say about the former US president "back in the day".
— Sky News (@SkyNews) July 18, 2024
Read more https://t.co/nu5XF89xAu
Stosunki z Polską priorytetem
Eksperci wskazują, że Wielka Brytania pod rządami Partii Pracy będzie nadal kłaść nacisk na bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, oraz będzie kontynuować wsparcie dla Ukrainy, uznając Rosję za państwo zagrażające bezpieczeństwu europejskiemu. W tych kwestiach rząd brytyjski będzie szukać silnego wsparcia i współpracy z Polską. Dlatego podczas szczytu ma dojść do spotkania premierów Donalda Tuska i Keira Starmera.
Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości dostawcą sprzętu wojskowego do Polski, po Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Brytyjskie technologie obronne są wykorzystywane m.in. w systemie obrony przeciwlotniczej “Narew”, który jest obecnie rozwijany dla polskiej armii, oraz w systemie “Mała Narew”, już używanym przez polskich żołnierzy. Polski przemysł zbrojeniowy współpracuje także z brytyjskim przy budowie trzech fregat Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.
Wartość wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Polską w zeszłym roku wyniosła 23,7 miliarda euro. Polska ma wyraźną przewagę w eksporcie, z nadwyżką handlową wynoszącą 11,5 miliarda euro w 2023 roku.
Czym jest Europejska Wspólnota Polityczna
Europejska Wspólnota Polityczna (EPC – European Political Community) powstała po inwazji Rosji na Ukrainę. Inicjatywę EPC przedstawił francuski prezydent Emmanuel Macron w maju 2022 roku w Parlamencie Europejskim. Inauguracyjne spotkanie w tym formacie miało miejsce w październiku 2022 roku w Pradze, a kolejne odbywają się na przemian w państwach członkowskich UE oraz krajach partnerskich.
Europejska Wspólnota Polityczna skupia zarówno państwa członkowskie Unii Europejskiej, jak i te leżące w jej bezpośrednim sąsiedztwie, takie jak Albania, Andora, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania.
Komentarze 11
Oby nie z Czechami, bo jak tam poproszą o „poprave” to się mogą zdziwić…
W spotkaniu uczestniczy premier Donald Tusk.
Bedzie ciagnal karete Karola III w czwartej parze przy dyszlu :)
Jak również podobno jest słynny mąż niezwykle słynnej żony Anne Applebaum dwojga obywatelstw. Nie posiada co prawda obywatelstwa po prapradziadkach ale kto wie.
A tak generalnie to trzeba zacząć się bać. To wygląda jak następny krok do wyruchania naszej nacji.
Co to znaczy „naszej nacji”? Mówisz o Ruskich, którym PiSda służy?
Bo to nie moja nacją jest…