The Royal Edinburgh Military Tattoo to coroczna seria pokazów wojskowych, odbywających się na esplanadzie zamku w Edynburgu. Występują w nich zespoły wojskowe z brytyjskich sił zbrojnych, krajów Wspólnoty Narodów oraz zespoły artystyczne z całego świata. Wydarzenie to odbywa się w sierpniu jako część festiwali edynburskich.
- Pierwszy publiczny pokaz wojskowy w Edynburgu odbył się w 1949 roku pod nazwą „Something About a Soldier” w Ross Bandstand w Princes Street Gardens. Oficjalne pierwsze Edinburgh Military Tattoo odbyło się w 1950 roku, przyciągając około 6 tys. widzów. Do 2018 roku liczba miejsc na widowni wzrosła do 8 800, co umożliwia w sumie 220 tys. osób oglądanie występów na żywo trwających przez cztery tygodnie.
Od 1950 roku w Tattoo występują zespoły wojskowe, a od 1995 roku zaczęto również angażować zespoły cywilne.
Tattoo odbywa się co wieczór od poniedziałku do piątku oraz dwa razy w soboty przez cały sierpień i nigdy nie zostało odwołane z powodu niesprzyjającej pogody.
Jednym z najbardziej popularnych momentów Tattoo jest Top Secret Drum Corps. Od 2014 roku Tattoo posiada również własną orkiestrę dud i bębnów, a od 2019 roku utworzono międzynarodową orkiestrę wolontariuszy. W programie z 2022 roku znalazły się takie zespoły jak Banda Monumental de Mexico, United States Army Field Band i wiele innych.
Nazwa „tattoo” pochodzi od XVII-wiecznego holenderskiego zwrotu „doe den tap toe” (zakręć kran), oznaczającego sygnał dla właścicieli tawern, aby zamknęli swoje bary, co pozwalało żołnierzom na powrót do swoich kwater o rozsądnej porze. W XVIII wieku, wraz z powstaniem nowoczesnych koszar i zespołów wojskowych, termin „tattoo” zaczął odnosić się do ostatniego sygnału wykonywanego przez muzyków wojskowych.
Od 1998 roku wszystkie pokazy Tattoo przez 22 sezony z rzędu były wyprzedane. W 2019 roku sprzedaż biletów wskazywała, że 30 proc. publiczności pochodziło ze Szkocji, 32 proc. z reszty Wielkiej Brytanii, a pozostałe 38 proc. to międzynarodowi goście z około 70 krajów.
W 2010 roku wydarzenie otrzymało tytuł Royal Edinburgh Military Tattoo, nadany przez królową Elżbietę II z okazji sześćdziesięciolecia istnienia.
Od 2012 roku każde przedstawienie kończy się pokazem sztucznych ogni. Od 2016 roku w pokazach fajerwerków wykorzystuje się nowoczesne mapowanie projekcyjne.
Od 2021 roku patronką wydarzenia jest księżniczka Anna, a głównym sponsorem jest lotnisko w Edynburgu. W 2018 roku Tattoo było transmitowane do 40 krajów, pozwalając na obejrzenie wydarzenia przez 100-300 milionów ludzi na całym świecie. W Wielkiej Brytanii Tattoo transmitowane jest przez BBC.
Tattoo działa na cele charytatywne. W 2017 roku szacowano, że przekazało w sumie ponad 10 milionów funtów na rzecz organizacji wojskowych i cywilnych.
Komentarze
Zgłoś do moderacji