Do góry

Punktowy system imigracyjny w Wielkiej Brytanii (poradnik)

Swobodny przepływ ludzi między Wielką Brytanią a Unią Europejską zakończy się 31 grudnia 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo wdroży punktowy system imigracyjny, który zrówna status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw. Według intencji rządu ma on priorytetowo traktować umiejętności i talenty osoby ubiegającej się o wjazd do Zjednoczonego Królestwa, a nie skąd dana osoba pochodzi. Rząd nie ukrywa, że chodzi mu o to, aby do Wielkiej Brytanii przybywali wysoko wykwalifikowani specjaliści, a nie np. osoby szukające pracy fizycznej w restauracjach czy w rolnictwie.

Wymagania i kontrole

Od 1 stycznia 2021 r. osoby, które nie mieszkają jeszcze w Wielkiej Brytanii, aby móc tutaj studiować lub pracować, będą musiały spełnić określone wymagania. Konieczne będzie również poddanie się pewnym kontrolom, w tym kontroli karalności w Wielkiej Brytanii.

Kryteria podjęcia pracy w UK

Każdy obcokrajowiec chcący przyjechać i pracować w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r., jeszcze przed przyjazdem będzie musiał sprawdzić, czy stanowisko pracy, o które chce się starać:

  • kwalifikuje się do rekrutacji na podstawie nowego punktowego systemu
  • sprawdzić, czy potencjalny pracodawca jest zaaprobowanym przez władze (Home Office) sponsorem zgodnie z nowym systemem, a jeśli tak – musi on złożyć wniosek o wizę pracowniczą
  • otrzyma wynagrodzenie na poziomie przynajmniej minimalnego wypłacanego w danym sektorze. Np. inżynierowie £25,600 rocznie
  • kryterium otrzymania pracy będzie także znajomość języka angielskiego na poziomie średnim B1 (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego)

Home Office podkreśla, że w przypadku obywateli UE proces ubiegania się o pracę od strony technicznej „będzie bardzo prosty, a wnioski będzie można złożyć na stronie GOV.UK lub przez aplikację w smartfonie”.

Osoby zamierzające podjąć pracę w publicznej służbie zdrowia automatycznie znajdą się na szybszej ścieżce wizowej.

Prawo do pracy w Wielkiej Brytanii

Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii przez okres dłuższy niż sześć miesięcy konieczne będzie zdobycie odpowiedniej ilości punktów w nowym systemie punktowym.

Prawo do pracy da zdobycie minimum 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są:

  • oferta pracy od zatwierdzonego sponsora
  • adekwatność umiejętności do oferty
  • znajomość języka angielskiego

Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od:

  • zarobków przewidzianych w ofercie. Jeżeli zarobki imigranta będą wynosić pomiędzy £23,040 a £25,599 funtów rocznie – dostaje on 10 pkt. Powyżej £25,600 funtów – 20 pkt. Poniżej £23,040 – 0 pkt.
  • wykształcenia

Rząd daje możliwość podjęcia pracy za stawki niższe (nie mniej niż aktualne minimum – £20,480), ale tylko w tych sektorach, w których będą występowały wakaty.

Koszt złożenia wniosku o wizę wynosi od 610 do 1408 funtów, Wnioski można składać od 1 grudnia. Decyzja o przyznaniu wizy powinna pojawić się w ciągu trzech tygodni.

Podobny system obowiązuje już od dawna w przypadku osób z państw nienależących do Unii Europejskiej.

Wiza studencka

Aby uzyskać wizę studencką, wniokodawcy będę musieli przedstawieć:

  • ofertę przyjęcia do placówki edukacyjnej posiadającej licencję Home Office
  • umiejętność mówienia, czytania, pisania i rozumienia w języku angielskim
  • posiadanie wystarczającej kwoty pieniędzy, aby utrzymać się i zapłacić za szkołę
  • rzeczywisty zamiar studiowania w Wielkiej Brytanii

Wizy

O wizę należy się ubiegać przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Gdy skończy się okres przejściowy, nie będzie już możliwy przyjazd do Wielkiej Brytanii i rozpoczęcie pracy lub nauki bez uzyskania wcześniejszego zezwolenia.

rodzaje wiz

  • wiza studencka
  • wiza rodzinna
  • wiza turystyczna
  • wiza dla tzw. high net-worth individuals
  • wiza dla inwestorów
  • wiza global talent
  • wiza startup i innowacje
  • wiza dla wykwalifikowanych pracowników

Bez wizy tylko turystycznie lub do rodziny

Wjechać do Wielkiej Brytanii bez ubiegania się o wizę będzie można, ale tylko na okres do 6 miesięcy. Będzie to dotyczyło osób przyjeżdżających w celach turystycznych, aby odwiedzić rodzinę lub przyjaciół, krótkoterminowej nauki (np. języka) i w sprawach związanych z biznesem, takich jak np. spotkania lub konferencje.

Benefity

Po zakończeniu okresu przejściowego zmienią się także zasady nabywania praw do zasiłków i innych świadczeń. Dotyczyć to będzie tylko nowo przybyłych. Ci obywatele UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii i uzyskają status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej zachowają wszystkie dotychczasowe prawa.

Nowy system punktowy nie będzie dotyczył tych obywateli UE, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii i posiadają settled lub pre-settled status.

Szczegółowe informacje na temat systemu punktowego można znaleźć na stronie gov.uk.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 11

Sokole
10 913
Sokole 10 913
#109.12.2020, 11:24

Prosilbym redakcje jesli to mozliwe, o wywiad w przyszlym roku, ze smialkiem ktory zamiast do Europy zaplacil £1400 za wize i przyjechal tu do roboty majac rodzine.

Lubie historie o niesztampowych charakterach idacych pod prad.

maya2002
5 594
maya2002 5 594
#209.12.2020, 12:01

no to jest akurat hit roku