Do góry

Polski matematyk w Oksfordzie z grantem na niemal £2 miliony

Profesor Dawid Kielak z Uniwersytetu Oksfordzkiego po raz drugi zdobył prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Na badania nad wielowymiarowymi rozmaitościami otrzymał 1,7 miliona funtów. Jego odkrycia zmieniają spojrzenie na czasoprzestrzeń i matematyczną strukturę wszechświata.

Grant ERC Consolidator Grant to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie nauki, które umożliwia realizację najbardziej obiecujących projektów badawczych. Profesor Dawid Kielak swoim osiągnięciem ponownie potwierdził, że jest jednym z czołowych naukowców w swojej dziedzinie.

Profesor Kielak zajmuje się geometryczną teorią grup i teorią pierścieni grupowych. Dzięki jego przełomowemu twierdzeniu można zidentyfikować przestrzenie, które po niewielkich zmianach zachowują się jak czasoprzestrzeń w teorii względności Einsteina. Odkrycie to uznano za jedno z najważniejszych w ostatnich pięciu latach w dziedzinie matematyki badającej kształty i przestrzenie – czytamy na stronie hertford.ox.ac.uk.

Przełomowe odkrycia w „zakrzywionych wszechświatach”

Profesor Kielak planuje wykorzystać grant na badanie „negatywnie zakrzywionych wszechświatów” (rozmaitości hiperbolicznych) o nieparzystej liczbie wymiarów. Chce udowodnić, że takie przestrzenie zawsze mogą podlegać fibracji, jeśli wprowadzi się drobne modyfikacje. Wiadomo już, że ta właściwość dotyczy trójwymiarowych rozmaitości – teraz badania rozszerzą te odkrycia na wyższe wymiary.

Symetrie wszechświatów, które badamy, mogą wiele powiedzieć o możliwości fibracji. Dzięki grantowi ERC chcę udowodnić, że te symetrie dają pełny obraz warunków fibracji

– wyjaśnia profesor Kielak.

Fibracja to termin matematyczny opisujący sposób, w jaki bardziej złożona przestrzeń może być opisana za pomocą prostszej struktury. Jeśli na przykład chce się zbadać koc, można to zrobić, analizując jego włókna – pojedyncze nici, które razem tworzą całość.

Nagrody i wyróżnienia

Profesor Kielak zdobył wiele prestiżowych nagród. W 2022 roku jako pierwszy Polak w historii otrzymał Whitehead Prize, jedną z najważniejszych nagród matematycznych w Wielkiej Brytanii. W 2023 roku wyróżniono go także nagrodą Frontiers of Science Award za badania w zakresie topologii algebraicznej i geometrycznej.

Matematyka jako sztuka nauki

Profesor Kielak wykłada w Hertford College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego badania pokazują, jak matematyka pozwala zrozumieć struktury i symetrie wszechświata. W jednym z wykładów opowiedział, jak piękno matematyki tworzy historię nauki i pomaga odkrywać tajemnice przestrzeni kosmicznej.

Zachęcamy do obejrzenia wykładu profesora Dawida Kielaka, który jest prawdziwą ucztą intelektualną i podróżą po świecie matematyki.

Katalog firm i organizacji Dodaj wpis

Komentarze 2

Judasz
7 449
Judasz 7 449
#1Dziś - 13:32

Niemal 2 miliony...

To bez mała 5 milionów !

A to już prawie byłoby koło 7 milionów...

To już graniczy z magiczną kwotą jaką jest ćwierć miliarda !

Jaką ta matematyka jest rozciągliwa...

omegan
15 297
omegan 15 297
#2Dziś - 17:17

badanie „negatywnie zakrzywionych wszechświatów” (rozmaitości hiperbolicznych) o nieparzystej liczbie wymiarów. Chce udowodnić, że takie przestrzenie zawsze mogą podlegać fibracji, jeśli wprowadzi się drobne modyfikacje.

Czy moze mi to ktos tak na spokojnie wytlumaczyc? Na spokojnie i na trzezwo.