Organizacja charytatywna Feniks opublikowała wyniki badania na temat Polaków opiekujących się w Szkocji chorymi członkami swoich rodzin. Raport pokazuje trudności, na które napotykają opiekunowie w kontaktach z organami publicznymi, jak i organizacjami pomocowymi.
Opiekun to osoba zapewniająca bezpłatną opiekę członkowi rodziny, partnerowi, krewnemu lub przyjacielowi. Osoby wymagające pomocy mogą być w różnym wieku, a ich potrzeby zależą od tego z jakim schorzeniem lub niepełnosprawnością się zmagają. To zarówno osoby mające problemy ze zdrowiem fizycznym, psychicznym bądź też z różnego rodzaju uzależnieniami.
Raport „Polish Unpaid Carers in Scotland: A Closer Look” szczegółowo opisuje problemy, z którymi borykają się obywatele polscy opiekujący się swoimi bliskimi w Szkocji.
Samoidentyfikacja opiekunów
Jak czytamy w konkluzjach raportu, zasadniczym problemem jest często brak świadomości, że z rolą opiekuna wiążą się szczególne przywileje. Wynikiem tego jest nieznajomość praw, z których może korzystać opiekun na terenie Szkocji.
Wśród przebadanych opiekunów powszechna jest „głęboko zakorzeniona nieufność wobec instytucji wynikająca z negatywnych doświadczeń. Często mają one swoje źródło w nieznajomości języka, co utrudnia opiekunom dotarcie do osób i instytucji, które mogłyby im pomóc”, a co za tym idzie braku wsparcia materialnego, w tym finansowego.
W raporcie podkreśla się, że dostępne dla innych wsparcie jest często niedostępne dla polskich opiekunów ze względu na zbyt skomplikowany dla nich system opieki zdrowotnej i zabezpieczenia społecznego.
Do tego dochodzą trudności z godzeniem obowiązków zawodowych z opieką nad chorymi członkami rodzin.
Jak pomóc polskim opiekunom?
W świetle tych ustaleń raport proponuje zalecenia, w tym wprowadzenie rzeczników zajmujących się obroną praw opiekunów, efektywniejsze zbieranie danych w celu lepszych badań nad grupami zagrożonymi, szkolenia kulturowe dla specjalistów z zakresu opieki społecznej oraz współpracę z organizacjami społecznymi na szczeblu lokalnym.
Aby dowiedzieć się więcej o roli oraz prawach bezpłatnych opiekunów w Szkocji zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie organizacji VOCAL oraz wyszukania czy w swojej okolicy nie ma tzw. Carers’ organisation, która lokalnie udziela wsparcia prawnego, finansowego i społecznego
– mówi Magda Czrnecka, dyrektorka Feniksa.
Informacje po polsku o prawach opiekunów można znaleźć na stronie vocal.org.uk. Tam też znajdują się informacje o jednorazowym grancie w wysokości £500.
Inne organizacje, które udzielają pomocy to Care for Carers oraz Carers Trust.
Feniks jest organizacją charytatywną założoną w 2007 roku w celu wspierania społeczności z Europy Środkowo-Wschodniej w Edynburgu i Szkocji. Jej głównymi celami są: przeciwdziałanie nierównościom zdrowotnym, promowanie integracji oraz wspieranie praw człowieka w społecznościach Europy Środkowo-Wschodniej. Feniks zapewnia też wsparcie psychologiczne; projekty integracyjne; poradnictwo oraz doradztwo imigracyjne, w tym statusu osoby osiedlonej.
Komentarze 9
Ktoś zrobił badania, ktoś napisał raport, kasa została przytulona. Co prawda nie przez tych ale przez tamtych, but who cares?
" Polscy opiekunowie nie istnieja dla szkockiego systemu..." a potem czytamy dlaczego:
1. Bo nie wiedza ze im sie cos nalezy
2. Bo nie wierza systemowi
3 Bo nie mowia po angielsku
4. Bo system jest zbyt skomplikowany wiec lepiej olac temat.
Czy mozna by zmienic tytul sugerujacy ze wina jest po stronie systemu na np.
"Polscy opiekunowie nie ogarniaja szkockiego systemu lub maja go gdzies"
Zamieniam sie w marudzacego na wszystko delirium, zly znak
Zaraza przez internet się rozprzestrzenia ?
Zamieniam sie w marudzacego na wszystko delirium, zly znak
Chciałbyś. Nikt nie marudzi tak, jak ja. :]
to prawda
szczegolnie na swietnie sie zapowiadajacych Chlopow