Mariusz Śmiejek w Irlandii Północnej mieszka od 7 lat. Jeszcze w Polsce pracował w zawodzie fotografa, a od 2010 roku zajął się fotoreportażem. Na przestrzeni lat współpracował m.in. z National Geographic, Dużym Formatem, BBC, Die Wielt, Politico i Gazetą Wyborczą. Już w 2017 roku na Grand Press Photo wyróżniony został jego fotoreportaż „Stosy Belfastu”, o świętowaniu kontrowersyjnej rocznicy bitwy nad rzeką Boyne w Irlandii Północnej.
Tegoroczny, wyróżniony drugą nagrodą w kategorii „Życie codzienne” fotoreportaż Śmiejka opowiada o życiu imigrantów i uchodźców z Afryki Zachodniej mieszkających we Włoszech od wielu lat. W samym 2017 roku w kraju zarejestrowano ok. 120 tys. uchodźców, którzy przypłynęli do kraju trasą z Libii. Sytuacja jest szczególnie trudna na Sycylii. Problemem są narkotyki, skandaliczne warunki pracy, ograniczony dostęp do wody i prądu, kiepskie warunki mieszkaniowe.
Świat jest pięknym, ale też trudnym i dziwnym miejscem. Dlatego w swojej fotografii wolę skupiać się na tym, czego brakuje wielu z nas do pełni szczęścia. Szczęściem nie powinno być przecież odwracanie wzroku świata od problemów innych
– tłumaczy Śmiejek.
Uchodźcy i imigranci, którzy przybywają na Sycylię tak naprawdę dopiero na miejscu zdają sobie sprawę, w jakie miejsce trafili. Marzyli o Europie, a znaleźli się w jednej z najuboższych części Włoch, gdzie wciąż silne są wpływy mafii, nie ma wiele pracy. Część osób trafia do nieformalnych obozów pracy tymczasowej np. przy zbieraniu oliwek, mieszkają na ulicy i w opuszczonych ruinach domów. Inni mieszkają na Sycylii latami. Osoby czarnoskóre, które najczęściej nie mają możliwości podjęcia legalnej pracy by zapewnić sobie podstawowe warunki życia, chętnie wykorzystywane są przez lokalną mafię do nielegalnych operacji, m.in. handlu narkotykami. Członków mafijnej rodziny trzeba przecież w razie kłopotów chronić. Losem uchodźcy po tym, jak wpadnie w ręce policji, nie przejmuje się nikt
– dodaje.
Zdjęcia do nagrodzonego fotoreportażu powstawały od 27 listopada 2017 roku do 23 lutego 2018. Ma on nazwę „Dream Slaves”. Więcej zdjęć Mariusza Śmiejka można znaleźć na stronie mariuszsmiejek.com. Informacje o prowadzonej przez niego Akademii Fotografii na Wyspach znajdują się natomiast na Facebooku.
O Grand Press Photo
Grand Press Photo to Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej dla zawodowych fotoreporterów. Przewodniczącym jury jest co roku laureat jednego z najbardziej znanych na świecie konkursów fotograficznych, World Press Photo. W kategorii „Życie codzienne”, w której wyróżnienie zdobył włoski fotoreportaż Śmiejka nagradza się „zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące ciekawe aspekty życia człowieka, które często pozostają niezauważone”.
Czytaj także na Emito.net:
- „Chciałbym, by radosnych momentów w mojej fotografii było więcej” – wywiad z Mariuszem Śmiejkiem
Komentarze 15
Gratulacje
Wytrwałości i sukcesów życzę!
super zdjecia Macka na temat pomaranczowej zarazy w Belfascie:
https://www.mariuszsmiejek.com/loyalists-no-surrender
god save will and kate!
ciekawy wywiad + zdjecia Macka:
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,18418093,polwojna-w-belfascie-...