Polska od lat przoduje w emigracji, ale coraz częściej staje się krajem docelowym dla cudzoziemców. Konflikty, zmiany klimatyczne i lepsze perspektywy napędzają migracje. Rośnie liczba pracowników z Nepalu, Filipin czy Kolumbii, co zmienia mapę migracyjną Europy.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku ponad 1,4 miliona Polaków mieszkało poza granicami kraju. Najwięcej z nich przebywa nadal w Wielkiej Brytanii (446 tys.), Niemczech (411 tys.) i Holandii (116 tys.). Globalnie Polonia liczy blisko 20 milionów osób, z największym skupiskiem w Stanach Zjednoczonych. Warto też zauważyć, że dane się różnią. Według brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) z 2021 roku, w Wielkiej Brytanii mieszkało około 696 tysięcy osób posiadających polskie obywatelstwo.
Jednak od 2016 roku Polska coraz częściej przyciąga migrantów z zagranicy, zmieniając swój status z kraju emigracyjnego na imigracyjny.
Cudzoziemcy w Polsce
W Polsce pracuje obecnie ponad 1,17 miliona obcokrajowców. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy (779 tys.), ale dynamicznie rośnie liczba pracowników z Nepalu, Filipin i Kolumbii, której wzrost w ciągu roku wyniósł odpowiednio 46, 60 i 337 procent. Raport Gi Group wskazuje, że zatrudnianie cudzoziemców jest kluczowym rozwiązaniem w obliczu „demograficznej zimy” i starzenia się społeczeństwa.
Polscy przedsiębiorcy wskazują, że obcokrajowcy pomagają wypełnić braki kadrowe (55,5 proc.) i obniżyć koszty (30 proc.). Wyzwania, takie jak bariery językowe i trudności formalne, pozostają jednak istotnym problemem.
Globalne trendy migracyjne
Na świecie migracje są napędzane przez konflikty, ubóstwo i zmiany klimatyczne. Ukraina i Syria pozostają kluczowymi przykładami. W wyniku wojny na Ukrainie miliony osób uciekły do sąsiednich krajów, w tym do Polski, Niemiec i Czech. Z kolei Syryjczycy od ponad dekady migrują z powodu konfliktu zbrojnego, szukając schronienia głównie w Turcji, Niemczech i Szwecji.
W 2023 roku w Unii Europejskiej złożono około 1,05 miliona wniosków o azyl, z czego znaczną część stanowili obywatele Ukrainy i Syrii. Dane statista.com wskazują, że w Unii Europejskiej mieszka około 63,6 miliona cudzoziemców, z czego największy odsetek przebywa w Niemczech.
Różne oblicza migracji w Europie
Rumunia to kraj o największej liczbie emigrantów w Europie – 5,7 miliona osób mieszka poza granicami kraju. Większość wyjeżdża na stałe lub sezonowo do pracy. Hiszpanie migrują głównie w celach zarobkowych, ale często wracają do kraju, a Francuzi emigrują najczęściej z całymi rodzinami, osiedlając się w Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.
W obliczu starzejących się populacji i zmian na rynku pracy wiele państw dostosowuje swoje strategie migracyjne do bieżącej sytuacji. W Europie migranci nie tylko wspierają gospodarki, ale także zmieniają społeczne i kulturowe oblicze krajów zamieszkania. Każde z europejskich państw mierzy się z tym zjawiskiem na swój sposób, a jego wpływ na społeczeństwa i gospodarki pozostaje jednym z najważniejszych tematów współczesnej Europy.
Komentarze
Zgłoś do moderacji