Król Karol III przyleci do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Uroczystości odbędą się 27 stycznia – w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To pierwsza zagraniczna podróż króla w 2025 roku i piąta wizyta w Polsce.
Pałac Buckingham podkreślił, że monarcha od lat angażuje się w inicjatywy przypominające o tragedii Holokaustu. W 2022 roku zlecił wykonanie portretów siedmiu ocalałych z Holokaustu, w tym Manfreda Goldberga. 94-letni Goldberg, który przeżył obozy w Rydze i Stutthofie, uczestniczy w edukacyjnych projektach, dzieląc się swoimi wspomnieniami z młodym pokoleniem.
Karol III, który wielokrotnie sprzeciwiał się wszelkim formom nietolerancji religijnej i ekstremizmu, swoim udziałem w obchodach pragnie podkreślić wagę pamięci historycznej jako kluczowego elementu budowania mostów międzykulturowych.
Kilkudziesięciu byłych więźniów
Główna ceremonia obchodów rocznicowych odbędzie się pod specjalnym namiotem ustawionym nad historyczną bramą do obozu Auschwitz II-Birkenau. Symbolicznie stanie tam także wagon towarowy, upamiętniający ofiary przywożone tak do obozu. Organizatorzy spodziewają się około trzech tysięcy uczestników, w tym kilkudziesięciu byłych więźniów oraz około 20 delegacji państwowych.
Jako książę Walii król Karol odwiedził Polskę czterokrotnie: w 1993, 2002, 2008 oraz 2010 roku. Podczas tych wizyt spotykał się z mieszkańcami, odwiedzał historyczne miejsca i podkreślał znaczenie relacji między Polską a Wielką Brytanią. Tegoroczna wizyta będzie kolejnym gestem jego zaangażowania w dialog międzykulturowy i pamięć o kluczowych wydarzeniach historycznych. W Krakowie król spotka się z mieszkańcami miasta – czytamy na stronie BBC.
Oświęcimskie muzeum podkreśla, że decyzje dotyczące składów delegacji pozostają w gestii poszczególnych państw. Na uroczystości nie będzie jednak przedstawicieli Rosji, co wynika z jej agresji na Ukrainę.
1,1 miliona zamordowanych
Obóz Auschwitz-Birkenau, utworzony przez nazistowskie Niemcy, stał się symbolem Holokaustu i ludobójstwa. Według danych Muzeum Auschwitz, do czasu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku, znajdowało się w nim około 7 tysięcy więźniów. W czasie funkcjonowania obozu zamordowano tam 1,1 miliona osób, w większości Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców wojennych oraz przedstawicieli innych narodowości.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie auschwitz.org.
Komentarze 21
Karol III przyleci do Polski
Planeta ponoć umiera, niech więc idzie pieszo. I tak nie ma nic innego do roboty.
Co Ty opowiadasz ? On ma taki zapieprz że nawet nie ma czasu na emito zajrzeć.
A piechotą to on tyle się nalata że go szłopy bolo.
Do kibla ma się rozumieć.
Nie czyta emito? No nie pierdziel. Prędzej uwierzyłbym w to, że pojedzie do Oświecimia na hulajnodze.
No nie bywa tutaj, gdyż ktoś onemu powiedział że tu Karola nie lubio.
To i nie włazi