Dziedziczenie może odbywać się na podstawie testamentu lub jeżeli spadkodawca go nie zostawił, na podstawie reguł opisanych w Kodeksie Cywilnym. Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu w pierwszej kolejności dziedziczą jego dzieci oraz małżonek.
Oczywiście nie zawsze spadkobiercy opłaca się przyjmować spadek. Jeśli spadkobierca zaciągał zobowiązania, których nie spłacał, np. kredyty lub pożyczki, często korzystnym rozwiązaniem może się okazać odrzucenie spadku. Żeby uniknąć dziedziczenia długów należy w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o dziedziczeniu odrzucić spadek. Nie musisz w tym celu specjalnie przylatywać do Polski. Twój pełnomocnik w Polsce może dopełnić w Twoim imieniu formalności, Ty zaś będziesz musiał udać się do Konsulatu.
Rozprawa online
Jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się z pozostałymi spadkobiercami co do sposobu podziału spadku, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd w Polsce. Istnieje możliwość wyznaczenia rozpraw w trybie on-line, tak abyś nie musiał przylatywać do Polski. Musisz jednak złożyć w tym celu odpowiedni wniosek.
W sprawach o dział spadku często przeprowadzanym dowodem jest dowód z opinii biegłego, który wycenia wartość poszczególnych składników majątkowych (np. domu, działki, samochodu). Postępowania te są sformalizowane, a sąd nie będzie działał z urzędu, więc warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata.
Zachowek
Jeśli jako dziecko zmarłego nie zostałeś uwzględniony w testamencie lub spadkodawca przed śmiercią rozdał większość swojego majątku innym osobom, warto sprawdzić jaka kwota przysługuje ci w ramach tzw. zachowku. Jest to część udziału spadkowego, która przypadałaby ci gdybyś dziedziczył po spadkodawcy. Zazwyczaj zachowek wynosi ½ udziału spadkowego, za wyjątkiem uprawnionych małoletnich lub trwale niezdolnych do pracy, którym należy się 2/3 udziału spadkowego.
Podważenie testamentu
Może również okazać się, że zachodzą okoliczności, które pozwolą podważyć testament lub wydziedziczenie. Będzie tak, np. kiedy spadkodawca sporządził testament w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, np. z uwagi na zaawansowaną demencję nie był świadomy w czasie sporządzania testamentu.
Z załatwianiem spraw spadkowych nie powinieneś czekać aby nie przegapić żadnego terminu. Z pewnością postępowanie spadkowe będzie szybsze jeśli wszyscy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału majątku spadkowego. Wówczas sprawa może zakończyć się już po jednej rozprawie, a Ty po złożeniu odpowiedniego wniosku możesz wziąć w niej udział on-line bez konieczności przylatywania do Polski.
Odziedziczyłeś spadek w Polsce? Oto, co warto wiedzieć
Dziedziczenie spadku z Polski. Jak to zrobić na emigracji?
Jak podzielić spadek po zmarłym przed sądem w Polsce?
O autorce
Katarzyna Zagata – adwokat, specjalizuje się w prowadzeniu spraw Polaków mieszkających za granicą przed sądami w Polsce, udziela również porad prawnych on-line za pośrednictwem serwisu www.kancelaria.zagata.pl. Pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań na drodze sądowej, ale również w obsłudze biznesu, prawie rodzinnym, spadkowym i pracy.
Komentarze 2
Bazując na tym o czym Emito ostatnio pisze, można sądzić,ze redakcja nie ma w stosunku do nas jakichś długofalowych planów.
Troche przykre.
A mię redakcja koha.
Zgłoś do moderacji