Do góry

Ucząc się od Sprawiedliwych – wystawa w Ambasadzie RP

Celem projektu Ucząc się od Sprawiedliwych jest zachęcenie dzieci i młodzieży do refleksji nad aktami bohaterstwa Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie Holokaustu.

Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński, Ambasador RP w Londynie, Witold Sobkow oraz dydaktyk Antony Lishak, prowadzący warsztaty Ucząc się od Sprawiedliwych. Fot. Agnieszka Apolinarska/Ambasada RP w Londynie.

W niedzielę 6 marca Profesor Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Ambasadorem Witoldem Sobkowem dokonali oficjalnego otwarcia wystawy prac 300 uczniów z polskich i żydowskich szkół w Londynie.

Uczniowie brali udział w serii warsztatów edukacyjnych poświęconych polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Warsztaty przeprowadzał w styczniu i lutym autor książek i dydaktyk Antony Lishak. Hasłem przewodnim zajęć było Ucząc się od Sprawiedliwych. Warsztaty zakończyły się wystawą wybranych prac w Ambasadzie RP.

Wystawa zbiegła się w czasie z obchodami Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych i Dnia Matki w Wielkiej Brytanii, pozwalając na podkreślenie odwagi matek, które opiekowały się żydowskimi sierotami wojennymi. Obok premiera Glińskiego i ambasadora Sobkowa w wydarzeniu uczestniczyły dzieci, biorące udział w projekcie, ich rodzice i nauczyciele, rabini, liderzy społeczności żydowskiej i ocaleni z Holokaustu.

Celem projektu Ucząc się od Sprawiedliwych jest zachęcenie dzieci i młodzieży do refleksji nad aktami bohaterstwa Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie Holokaustu. Wystawa prezentuje fragmenty wypracowań i wierszy napisanych przez dzieci w wieku 10-13 lat, uczęszczających do trzech żydowskich (Akiva, Kerem, New North London Synagogue) i dwóch polskich (Willesden, Forest Gate) szkół. Antologia prac dzieci została także opublikowana w formie książkowej.

„To wspaniały projekt, łączący młode pokolenie z polskich i żydowskich szkół wokół bardzo ważnego zagadnienia. Byli tacy ludzie w strasznych czasach Holokaustu, którzy potrafili zachowywać się przyzwoicie, nawet bohatersko. Musimy pamiętać o tych wyborach – że nawet w najczarniejszych czasach można dochować wierności uniwersalnym wartościom” – powiedział premier Gliński.

„Co czyni projekt Antony’ego Lishaka wyjątkowym, to jego ludzki wymiar. Opowiadając i skupiając się na indywidualnych historiach polskich Sprawiedliwych i uratowanych przez nich ludzi, pomaga on dzieciom w zrozumieniu realiów wojny oraz wagi poświęcenia. Sprawiedliwi są dla nas źródłem inspiracji oraz postawy moralnej. Jestem bardzo szczęśliwy, że Ambasada RP w Londynie jest częścią tej wyjątkowej inicjatywy edukacyjnej” – podkreślił ambasador Sobków.

„Przez ostatnie 35 lat byłem zaangażowany w wiele projektów, ale żaden z nich nie znaczył dla mnie tyle co Ucząc się od Sprawiedliwych. Wszyscy – zresztą bardzo słusznie – są oddani maksymie nigdy więcej, ale kwestia Sprawiedliwych pozostaje w cieniu. Zarówno ja, jak i Ambasada, mamy nadzieję zebrać szerokie poparcie dla projektu, aby stał się on corocznym wydarzeniem, które może być pomocne dla innych inicjatyw edukacyjnych dotyczących tego wyjątkowego tematu” – mówił autor projektu Antony Lishak.

Antony Lishak jest doświadczonym dydaktykiem, który pracował z uczniami z ponad 2000 szkół na terenie Wielkiej Brytanii, oraz autorem ponad trzydziestu publikacji dla dzieci. Jego najnowsza książka pod tytułem Gwiazdy, została zainspirowana historią Jana i Antoniny Żabińskich, dyrektorów Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy wielu Żydom w okupowanej przez Niemców Warszawie i których poświęcenie zostało uroczyście potwierdzone przez Instytut Jad Waszem w 1965 r.

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych został ustanowiony w 2012 r. decyzją Parlamentu Europejskiego w celu upamiętnienia osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przez Instytut Jad Waszem. Polacy, stanowiący największą grupę narodową w gronie Sprawiedliwych, to ponad 6600 ze wszystkich 26000 uhonorowanych.

Śledź #PolishRighteous i @LftRighteous na Facebooku i Twitterze.

Komentarze 1

Profil nieaktywny
beato
#115.03.2016, 19:36

Dobra inicjatywa, ale dlaczego tak słabo rozpropagowana? Ks. Rydzyk buduje kaplicę pamięci. Już 20 tys. osób złożyło swoje świadectwo o Polakach, którzy narażając swoje życie, ratowali Żydów. Nazwiska tych Polaków znajdą się w Kaplicy Pamięci w Toruniu. Oby więcej takich inicjatyw.