Na stronie gov.uk pojawiła się właśnie zaktulizowana (polskojęzyczna) wersja informatora dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zawiera informacje na temat przyszłej umowy dotyczącej praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz ich rodzin, procesu składania wniosków o status osoby osiedlonej, jak również prawa do stałego pobytu.
Podczas negocjacji dotyczących opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rząd brytyjski zawarł porozumienie dotyczące praw obywateli UE. Porozumienie zagwarantuje pewną przyszłość milionom obywateli UE oraz ich rodzinom w Wielkiej Brytanii. Co najważniejsze, pozwoli im na pozostanie w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej 29 marca 2019 r. z zachowaniem dostępu do funduszy i usług publicznych
– czytamy we wstępie informatora.
Władze zapewniają, że „W chwili obecnej obywatele Unii Europejskiej nie muszą podejmować żadnych działań. Do czasu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, status obywateli UE zamieszkałych na jej terenie nie ulegnie zmianie. (…)”
Nie zmieniła się informacja, że „Osoby, które do 29 marca 2019 roku będą nieprzerwanie i legalnie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii przez okres 5 lat, będą mogły ubiegać się o pobyt stały uzyskując „status osoby osiedlonej”. Oznacza to, że będą mieć prawo do zamieszkania z dostępem do funduszy i świadczeń publicznych oraz ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie”.
Ci, którzy przybędą na Wyspy przed 29 marca 2019, a które do tego czasu nie będą na jej terenie 5 lat, po opuszczeniu UE przez UK, będą mogły złożyć wniosek o prawo do pozostania, ale dopiero po pięciu latach stałego pobytu. W informatorze na ten moment nie wyjaśniono, co z osobami, które przybędą do UK np. w 2018 roku i po zakończeniu okresu przejściowego (w 2021 roku), wciąż nie będą miały pięciu lat pobytu.
Aby ułatwić przyswojenie powyższych informacji, na stronie zamieszczono kolorową grafikę.
Ocena wniosków o status osoby osiedlonej
O status osoby osiedlonej będą mogli ubiegać się obywatele państw Unii Europejskiej lub członkowie ich rodzin. Wymagany będzie 5-letni nieprzerwany i legalny pobyt w Wielkiej Brytanii. Uzyskanie statusu będzie stanowić potwierdzenie (na przykład dla pracodawców lub usługodawców publicznych), że posiadają oni pozwolenie na dalszy pobyt i pracę na terenie UK.
Opłata za złożenie wniosku nie będzie przekraczać wysokości opłat pobieranych od obywateli brytyjskich za brytyjski paszport. W tej chwili opłata dla osób dorosłych wynosi £72.50, a dla dzieci £46. Osoby posiadające ważny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu będą mogły złożyć wniosek bezpłatnie. Do ubiegania się o status osoby osiedlonej trzeba będzie:
przedstawić dokument tożsamości wraz z aktualnym zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości i narodowości
zgłosić wszelkie wyroki za popełnione przestępstwa
Elektroniczny formularz do składania wniosków zostanie najprawdopodobniej udostępniony pod koniec 2018 r.
Prawo do stałego pobytu zgodnie z prawem Unii Europejskiej
Do końca członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej nie będzie potrzeby ubiegania się o dokument stwierdzający prawo do zamieszkania na jej terenie. Osoby, które już posiadają rezydenturę będą zobowiązane uzyskać status osoby osiedlonej.
Zamiana na dokument potwierdzający status osoby osiedlonej będzie prostym procesem niepodlegającym opłatom, a prawo do stałego pobytu nie będzie poddawane ponownej ocenie
– czytamy na stronie gov.uk.
Wymagane będzie:
przedstawienie dokumentu tożsamości wraz z aktualnym zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości i narodowości
potwierdzenie zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii
zgłoszenie wszelkich wyroków za popełnione przestępstwa
Obywatele Unii Europejskiej, którzy przybędą do UK po Brexicie
Takie osoby będą mogły zamieszkać, pracować i studiować na terenie UK, ale będą podlegać tzw. rejestracji. Jak to będzie wyglądało i jakie prawa będą się z tym wiązały jest obecnie negocjowany z Unią Europejską.
Cały informator jest dostępny na stronie gov.uk.
Komentarze 15
"obowiązkowo, aby utrzymać status"
Translatorem to chyba przełożyli :D
tu nas lubiou :)
2
Wladze nas lubiou, a my ich.
Ale 59% mowi, ze nie potrzeba im naszego freedom of movement. Czyli umiarkowanie ony (Szkoci) za nami przepadaja.
No lubiou, ale nie na zabuj :/
Jak przyjeżdżam z dziewczyną w lutym tego roku do
Szkocji to nie zostaniemy wyproszeni ; d?
Czy raczej nie mammy czego się obawiać, zamierzamy wyjechac tam na stale..
Jedz gdzie indziej tu juz powoli robi sie kraj absurdow