Do góry

Pierwsza lokomotywa powstała za 525 funtów. Chodziło o zakład

Dwóch milionerów założyło się o to, czy lokomotywa może się poruszać samodzielnie, bez udziału siły ludzkiej czy koni. Zakład wyniósł 500 gwinei, czyli około 525 funtów. Na początku XIX wieku stanowiło to równowartość zarobków robotnika przez całe jego życie.

Pierwsza na świecie lokomotywa poruszana silnikiem parowym nie powstała w Londynie, Berlinie, czy Paryżu, tylko w maleńkiej walijskiej osadzie Merthyr Tydfil. Nie był to przypadek. Na początku XIX wieku Walia była najszybciej rozwijającym się regionem na świecie. Wszystko dzięki bogatym złożom węgla.

Lokomotywa Richarda Trevithicka. Fot. Wikimedia Commons

To sprawiło, że do Walii zjeżdżali wszyscy, którzy w tamtym czasie interesowali się maszynami i wszelkimi nowinkami technicznymi.

Jednym z nich był kornwalijski pionier wynalazków Richard Trevithick. Specjalizował się w wysokociśnieniowych silnikach parowych do maszyn górniczych. Jego pomysły były tak ciekawe, że udziały w jego patencie kupił walijski przedsiębiorca zajmujący się żelazem Samuel Homfray. To on sprowadził Trevithicka do swojej fabryki w Merthyr Tydfil. Trevithick miał za zadanie skonstruować maszynę, która poruszałaby się za pomocą silnika.

O pomyśle dowiedział się inny ówczesny bogacz Richard Crawshay. W Merthyr Tydfil zajmował się produkcją żelaza i nie wierzył, że jakakolwiek maszyna może poruszać się sama z siebie. On i Homfray założyli się o 500 gwinei – około 525 funtów, co stanowiło wówczas zarobki życia przeciętnego robotnika.

Po około 12 miesiącach budowy nienazwana jeszcze pięciotonowa machina Trevithicka przewiozła 70 osób i 10 ton żelaza wzdłuż brzegów rzeki Taff. Odbyło się to 21 lutego 1804 roku. Zakład wygrał Homfray.

Chociaż to Trevithick wynalazł pierwszą na świecie lokomotywę, to nie on, ale George Stephenson jest powszechnie uważany za ojca kolei.

Stephenson w 1825 roku zbudował pierwszą lokomotywę parową do przewozu pasażerów. Pięć lat później otworzył pierwszą na świecie publiczną linię kolejową – Liverpool and Manchester Railway.

Trevithick po wielu niepowodzeniach biznesowych zmarł w biedzie w 1833 roku w wieku 62 lat. Został pochowany w nieoznakowanym grobie.

Komentarze 1

Negocjator
7 834 9
Negocjator 7 834 9
#125.02.2024, 14:00