Po trzech miesiącach od oficjalnego uruchomienia systemu (EU Settlement Scheme aplikacje złożyło 909,3 tys. obywateli Unii Europejskiej zamieszkałych w Wielkiej Brytanii. Według szacunków Office for National Statistics stanowi to mniej więcej jedną czwartą wszystkich obywateli z 27 państw członkowskich UE.
Z opublikowanych 18 lipca danych wynika, że Polacy, którzy są największą unijną grupą narodową w UK, złożyli procentowo najmniej aplikacji. Status osoby osiedlonej zarejestrowało zaledwie 17 proc., czyli 154 tys. Polaków. Według ostatnich danych w Zjednoczonym Królestwie mieszka 905 tys. osób z polskim obywatelstwem.
Wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji Caroline Nokes zaapelowała do obywateli Unii mieszkających w Wielkiej Brytanii o nieodkładanie w czasie rejestracji statusu osiedlenia.
Uzyskanie statusu osiedleńczego zajmuje 10 minut przy wykorzystaniu aplikacji w smartfonie, a decyzję otrzymuje się w ciągu jednego do czterech dni. To nie jest trudne i zachęcam do tego, żeby zrobić to jak najwcześniej
– powiedziała Caroline Nokes.
Dodała, że rząd planuje przeprowadzenie kampanii reklamowej w językach narodowych skierowanej bezpośrednio do tych społeczności, które mają najniższy poziom rejestracji, w tym do Polaków.
Kto pomaga w rejestracji
Home Office przekazało 57 organizacjom 9 mln funtów w celu stworzenia lokalnych centrów wsparcia, które m.in. pomagają w rejestracji settled status.
Z polską społecznością w Wielkiej Brytanii pracuje między innymi East European Resource Centre, które prowadzi dwa ośrodki w Anglii: Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny na Hammersmith w Londynie i Polish Expats Association w Birmingham. W Szkocji podobną działalność prowadzi FENIKS: Counselling, Personal Development and Support Services.
O status osoby osiedlonej mogą ubiegać się obywatele Unii Europejskiej, którzy przez ostatnie 5 lat przebywały na terytorium Zjednoczonego Królestwa (co najmniej 6 miesięcy w każdym roku). Osoby przebywające w UK krócej mogą ubiegać się o tzw. pre-settled status. Wnioski powinni złożyć wszyscy, którzy mają w perspektywie dalsze życie w UK.
Czytaj na Emito.net
Uruchomiono system wnioskowania o status osoby osiedlonej
Co zrobić w przypadku odmowy settled status
Komentarze 20
Byc moze nie skladaja bo po oficjalnym brexicie wyjada
Ja jeszcze nie zlozylem bo ciagle Wielka Brytania jest w Uni, wiec na narazie nie widze takiej potrzeby.
Złożyłem . Jest za free.Kosztowało to 20 min .Przez smartfona z funkcją nfc(funkcja potrzebna np. do płatności zbliżeniowej telefonem ). Nie mam takiego , koleżanka użyczyła podczas picia kawy .Trzeba mieć również paszport biometryczny lub paszport który ma z przodu na okładce na dole znaczek aparatu fotograficznego.
Jeśli dojdzie do brexitu to na podstawie tego dokumentu można wrócić do UK w ciągu dwoch lat od wylotu ( system paszportowy na granicy ma o nas dane czy jesteśmy w UK czy nie i jak długo) i nie będziemy potrzebować wizy do pracy.
Niedługo wyjeżdżam z UK , a może będę chciał później wrócić , może coś załatwić . Lepiej miec i być spokojnym .
Pozdrawiam.
Jutro się zobaczy, czy trzeba się spieszyć.
Ja zwlekałem z czystego lenistwa, wziąłem się za to 27 Czerwca, status przyznali 8 Lipca, trochę byłem zaskoczony że tak długo trwało . Miałem permanent residence card Itd, nie przerwany okres pracy od 16 lat a mimo tego jakoś wolno szło. Widocznie może mają już lekkie busy .