Grupa złożona ze środowisk imigranckich, organizacji pozarządowych i prawników połączyła siły, by dotrzeć do obywateli UE w Szkocji z informacją na temat ich praw przed Brexitem i po nim. Po serii udanych wydarzeń na wiosnę 2018 roku, wolontariusze z grupy “EU Citizens Rights Project – Scotland” wyruszają do nowych szkockich miast.
Sesja po polsku w Edynburgu
Spotkania obywateli UE i specjalistów ds. Brexitu odbędą się w Livingston, Dundee, Perth i Ayr. Dodatkowo w Edynburgu planowana jest sesja w języku polskim, a w Glasgow - w rumuńskim i słowackim. Po prezentacjach na temat przebiegu negocjacji w sprawie Brexitu oraz składania podań o “status osoby osiedlonej”, publiczność będzie miała okazję do zadania własnych pytań. System składania podań o “status osoby osiedlonej” ma być uruchomiony jeszcze przed końcem 2018 roku.
Celem wolontariuszy jest dotarcie z informacją o prawach obywateli UE przed Brexitem i po nim do ponad 200 tys. unijnych imigrantów w Szkocji. Za inicjatywą stoi Mark Lazarowicz, prawnik zajmujący się prawem unijnym i imigracyjnym oraz były parlamentarzysta w Westminster. W ramach projektu powstały wielojęzyczne ulotki na temat Brexitu, dostępne także po polsku.
Jak mówi Lazarowicz: “Mimo że UK i EU doszły do wstępnego porozumienia co do praw obywateli UE, wciąż można mieć wiele wątpliwości, jak to będzie wyglądać w praktyce. Jeśli rząd Wielkiej Brytanii dotrzyma ogłoszonych już terminów, to urzędnicy będą musieli zarejestrować nawet 3,6 mln obywateli UE w mniej niż 3 lata, rozpatrując ponad 3,7 tys. podań dziennie. Oznacza to, że Home Office [brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych] może mieć problem ze skomplikowanymi, nietypowymi przypadkami. W dodatku spora liczba obywateli UE oraz ich pracodawców ma pytania co będzie, jeśli ziści się scenariusz wyjścia z UE bez żadnej umowy”.
Spotkania odbędą się 19 i 29 września (najpierw w Livingston, a potem w Dundee i Perth) oraz 1, 10 i 13 października (kolejno Edynburg, Glasgow i Ayr). Wśród mówców znajdą się prawnicy imigracyjni z renomowanej kancelarii Drummond Miller oraz adwokaci z organizacji Just Right Scotland, centrum prawniczym specjalizującym się w prawach człowieka. Projekt jest wspierany finansowo przez Biuro Komisji Europejskiej w Szkocji.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na Facebooku: EU Citizens Rights Project - Scotland oraz na Twitterze: Citizens Rights Project.
Komentarze 9
Dosc juz, Brexit srexit, bedzie przynajmniej herbatka z ciastkiem, maslane ma byc a nie oszczedzaja I wciskaja ludziom owsiane...
Brytyjczycy jak zwykle zaczynają od dpy strony, sami jeszcze nic nie wiedzą ale już urządzają spotkania informacyjne .
Po co robic z igly widly.Jak nie bedzie twardego braxitu to mnie szlak trafi,jak bedzie twardy to jest duza szansa na kolejne referendum w Szkocji.
nie lubisz mientkiego Rafaello?
Jakby nic nie robili padłby strach po ludziach, że nic nie mówią, siedza cicho, nie informują ani nawet nie próbują...